Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja

INFO

Pierwsza nawałnica, która nawiedziła Pałuki w nocy, z 1 na 2 sierpnia wyrządziła ogromne straty. Jednak wichura, która ponownie przeszła przez nasz region 10 dni później poprawiła to, co nie zniszczyła za pierwszym razem. Trwa liczenie strat.

fot. Goniec Pałucki / Sprzątanie gałęzi na placu przy Przedszkolu Miejskim nr 2 w Żninie


650 razy wyjeżdżaliśmy do zgłoszeń

Strażacy ze Żnina i jednostek OSP z terenu powiatu ponad 650 razy wyjeżdżali do zgłoszeń. Jak przekazał nam mł. Kpt. Mirosław Wrzesiński, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, te zdarzenia cały czas napływają, więc końcowy bilans strat może być jeszcze większy. Odnotowano 340 zdarzeń związanych z powalonymi drzewami na drogach, budynkach i pojazdach oraz wypompowanie wody z zalanych budynków. Wśród tych zdarzeń były 4 osoby poszkodowane, w tym 2 osoby poszkodowane przez powalone drzewa oraz 2 zdarzenia przygniecenia osób przez stropy budynków. 18 osób, w tym 4 dzieci i 2 psy zostało ewakuowanych łodzią strażacką z rogowskiej Kłody do centrum wsi. Strażacy pracują ze wsparciem od PSP i OSP z powiatów sąsiednich oraz Plutonu Wsparcia z Mazowsza, straży z Płocka, Mogilna, Torunia, Inowrocławia i Aleksandrowa Kujawskiego. Dodatkowo w sobotę, pomocą służyło 20 adeptów ze Szkoły Podoficerskiej PSP  w Bydgoszczy, w niedzielę 10 adeptów. Od początku nawałnicy na terenie naszego powiatu pracuje 200 strażaków i 30 wozów. Pierwsza faza działań polegała na udrożnieniu dróg przejazdowych, później zabezpieczano domy, w tym dachy, a jest ich około 240. Na samym końcu zabezpieczane były pozostałe budynki.

Sosny „łamały się jak zapałki”

Jerzy Popiel z Nadleśnictwa Gołąbki przekazał nam, że na terenie Nadleśnictwa łącznie jest 160 tysięcy połamanych i ukręconych drzew, co daje ponad 500 ha zniszczonego lasu. Najbardziej ucierpiały lasy w Mięcierzynie i Długi Brud.

W związku z istniejącym niebezpieczeństwem łamiących się drzew i wiszących połamanych konarów, do odwołania obowiązuje całkowity zakaz wstępu do lasu. Po zakończeniu wstępnych szacunków drzewo będą mogły nabyć osoby zainteresowane kupnem.

Starosta Powiatowy Zbigniew Jaszczuk wydał komunikat, mówiący o tym, że w związku z dużą ilością uszkodzonych drzew przy drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych  zezwala się mieszkańcom Powiatu na nieodpłatne pozyskanie drewna na cele opałowe pod warunkiem uporządkowania terenu gdzie zalegają załamane konary i gałęzie.

fot. Goniec Pałucki / Połamany las w Mięcierzynie

Nadal bez prądu

W szczytowym momencie, około północy, bez prądu były 132 tysiące odbiorców w regionie, obecnie zasilania pozbawionych jeszcze są 92 tysiące z nich. Na jednym z traktów wichura złamała 18 słupów wysokiego napięcia. Dotychczas przywrócono pracę dziewięciu z 12 uszkodzonych stacji wysokiego napięcia. W wielu domach prąd działa jedynie na jednej fazie.

REKLAMA
AUTOPROMOCJA
div class="reklamabox"AUTOPROMOCJA</div>"