Imieniny: Mariana, Katarzyny

INFO

Julia Grabowska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie, zwyciężyła w finale XXI edycji Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczestników przywitała przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, stojąca na czele Wojewódzkiego Komitetu Organizacyjnego.

W dniu dzisiejszym członkowie Komitetu Protestacyjnego „Nasza Gmina, nasz głos – bez wiatraków”, złożyli u Wójta Gminy Rogowo Tomasza Michalczaka swój sprzeciw dotyczący budowy elektrowni wiatrowej na terenie gminy Rogowo w sołectwie Grochowiska Księże.

Przed Wójtem gminy Rogowo oraz radnymi Rady Gminy Rogowo trudna decyzja. To od nich zależy czy na terenie Gminy Rogowo powstanie farma wiatrowa. To właśnie radni podejmując stosowną uchwałę wywołującą przygotowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów gdzie farma wiatrowa miałaby powstać (przypominamy: sołectwa Złotniki, Grochowiska Księże i Grochowiska Szlacheckie), dadzą "zielone światło" do rozpoczęcia całej procedury. Aby jeszcze bardziej zapoznać się z tematem wiatraków Wójt oraz Radni udali się do miejscowości Dzierzgoń w województwie pomorskim, gdzie istnieje już farma wiatrowa wybudowana przez firmę Sevivon.

Przypominamy, na terenie gminy Rogowo firma Sevivon planuje budowę 9 wiatraków, a na terenie sąsiadującej gminy Gąsawa budowę 3 wiatraków. Łącznie, na jednym obszarze już za 7 lat miałaby powstać elektrownia wiatrowa o łącznej ilości 12 wiatraków. W chwili obecnej cała inwestycja znajduje się w początkowej fazie. Aby farma powstała Rada Gminy musiałaby uchwalić miejscowy plan zagospodarowania, a firma Sevivon otrzymać pozytywną decyzję środowiskową. Z początkiem marca na terenie w/w sołectw odbyły się spotkania, w których udział wzięli Wójt Gminy Rogowo Tomasz Michalczak, Zastępca Wójta Marcin Nitka, Radni, przedstawiciele Sevivon i zainteresowani mieszkańcy sołectw.  Na spotkaniach tych mieszkańcy przedstawiali swoje obawy, zadawali pytania na które odpowiadał inwestor. Na tych spotkaniach Wójt Gminy Tomasz Michalczak wspólnie z Radnymi podjęli decyzję, aby udać się w miejsce, gdzie farma wiatrowa wybudowana przez Sevivon już działa. 


Aby dokładniej zapoznać się z tematem dotyczącym wiatraków Radni Rady Gminy Rogowo z Przewodniczącym Rady Robertem Wódczakiem oraz Wójtem Gminy Tomaszem Michalczakiem i Zastępcą Wójta Marcinem Nitką udali się do miejscowości Dzierzgoń w województwie pomorskim, by obejrzeć farmę wiatrową wybudowaną przez firmę Sevivon. Rozmawiali również z lokalnymi władzami w tym Burmistrz Dzierzgonia Jolantą Szewczun, Radnym Rady Miejskiej i sołtysem sołectwa Mirosławem Szmigiel, na którym takie turbiny wiatrowe już działają. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Sevivon. 

Wójt Gminy Rogowo Tomasz Michalczak przedstawił Burmistrz Dzierzgonia specyfikę gminy oraz przekazał z jakimi obawami i wątpliwościami związanymi z budową farmy wiatrowej mierzą się radni Rady Gminy Rogowo oraz mieszkańcy. 

Burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun przekazała, że na terenie jej gminy stoi łącznie 38 turbin wiatrowych. Sama budowa farmy przebiegła bez problemów, poza użytkowaniem lokalnych dróg i objazdów wyznaczonych na czas budowy. Ponadto przekazała, że dzięki wiatrakom do budżetu gminy Dzierzgoń co roku wpływa podatek w wysokości 3 mln. zł, co daje możliwość rozwoju gminy i realizacji inwestycji. Ponadto Inwestor wspiera działalność lokalnych klubów sportowych, stowarzyszeń czy kół gospodyń wiejskich, co dodatkowo sprzyja rozwojowi. Na przekazane przez Wójta Gminy Rogowo obawy mieszkańców poinformowała, że w gminie Dzierzgoń mieszkańcy nie zgłaszali problemów związanych z szumem, cieniami czy spadkiem wartości nieruchomości. W trakcie budowy farmy nie zgłaszali protestów. Za to w bliskim sąsiedztwie wiatraków odbywają się liczne wydarzenia sportowe czy plenery malarskie. 

Po spotkaniu w Urzędzie Gminy Dzierzgoń przedstawiciele gminy Rogowo udali się na jedną z farm wiatrowych, by z bliska obejrzeć wiatraki stawiane przez Sevivon. 

Tegoroczna, XII już edycja Powiatowych Prezentacji Stołów Wielkanocnych odbywała się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Niepublicznych im. Jana Szatowskiego w Janowcu Wielkopolskim. Piękne stoły przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie swoich gmin. Najpiękniejszy stół przygotowała Gmina Gąsawa.

Artykuł sponsorowany

W ostatnich latach wynajem krótkoterminowy stał się jednym z najpopularniejszych sposobów na dodatkowy dochód. Serwisy takie jak Airbnb czy Booking.com umożliwiają wynajem mieszkań lub pokoi na krótki okres, co przynosi korzyści zarówno właścicielom, jak i najemcom. Niemniej jednak, w wyniku rosnącego zainteresowania tym modelem wynajmu, pojawiają się również nowe przepisy oraz obowiązki prawne, o których wynajmujący powinni wiedzieć. Jednym z takich obowiązków może być posiadanie świadectwa energetycznego. Ale czy naprawdę jest to konieczne? Sprawdźmy.

REKLAMA
AUTOPROMOCJA
MATERIAŁ INFORMACYJNY