Imieniny: Wita, Jolanty

INFO

Pałuki, malowniczy region historyczny - etnograficzny położony w województwie kujawsko – pomorskim, którego stolicą jest Żnin. To właśnie tutaj, w minioną niedzielę w Cukrowni Żnin odbył się Festiwal Kultury Pałuckiej.

fot. Małgorzata Brzykca

Festiwal rozpoczął się wystąpieniem prekursora gwary pałuckiej Mirosława Bińkowskiego, który zaprezentował swoje wiersze napisane w gwarze pałuckiej, śpiewał piosenki oraz opowiadał anegdoty z życia mieszkańców Pałuk. Następnie w części wystąpił Krzysztof Leśniewski, pasjonat i promotor lokalnej kuchni pałuckiej, który przez lata zdobywał uznanie zarówno lokalne, jak i ogólnopolskie. O strojach pałuckich opowiadała Patrycja Szablewska.

W części muzycznej wystąpiły ludowe i folklorystyczne zespoły takie jak: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Pałuckiej, Czerwone Róże, Pałuczanki, Jaśmin, Pałuczanie, Piekielnica, Chór Kameralny Cantus Amici.

W trakcie trwania Festiwalu można było skosztować pałuckich potraw, zakupić rękodzieła lub produkty oferowane przez lokalnych twórców i przedsiębiorców. Dla dzieci przygotowano liczne mini warsztaty.

Na zakończenie wydarzenia zagrał zespół Zakopower.

AUTOPROMOCJA
div class="reklamabox"AUTOPROMOCJA</div>"