Imieniny: Rity, Donaty

INFO

W plebiscycie organizowanym przez kulturaonline.pl startują dwie biblioteki z terenu powiatu żnińskiego: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie oraz Biblioteka Miasta i Gminy Barcin. Głosowanie trwa do 2 października.



Wyniki głosowania zostaną ogłoszone następnego dnia, czyli 3 października. Każdy głosujący może oddać jeden głos dziennie z jednego maila na swojego faworyta. Wystarczy wejść na stronę internetową kulturaonline.pl, odszukać artykuł „Biblioteki z duszą! Głosujemy”, wybrać swojego faworyta i oddać głos klikając „głosuj”.  Zwycięskie instytucje, które znajdą się na trzech pierwszych miejscach  otrzymają nagrody, a będzie to: I miejsce: 7-dniowa kampania bannerowa (double billboard) w zakładce "Literatura" oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo. Nagroda do wykorzystania w terminie do końca 2016 r. II miejsce: 7-dniowa kampania bannerowa (billboard) w zakładce "Literatura" oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo. Nagroda do wykorzystania w terminie do końca 2016 r. III miejsce: 7-dniowa kampania bannerowa (rectangle) w zakładce "Literatura" oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo. Nagroda do wykorzystania w terminie do końca 2016 r.

Jeśli nie masz swojego faworyta i nie wiesz na kogo oddać głos przybliżamy działalność biblioteki w Łabiszynie i Barcinie

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie



Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie prowadzi swoją działalność od 1948 r. przy ul. Parkowej  na wyspie łabiszyńskiej, która jest centrum wszystkich wydarzeń kulturalnych gminy. Dzięki temu w okresie letnim prowadzone są spotkania w plenerze. Księgozbiór  liczy ok. 40.000 woluminów. Chociaż łabiszyńska biblioteka jest jedną z najmniejszych bibliotek w regionie to z otwartymi ramionami wita wszystkich od najmłodszych do najstarszych, a bibliotekarz jest dla czytelnika zarówno profesjonalistą jak i przyjacielem.
Biblioteka to miejsce spotkań, informacji, integracji różnych środowisk, to nie tylko zbiór książek, to przestrzeń, gdzie można spotkać się z ludźmi, uczyć się i pracować  korzystając z nowoczesnych technologii. Można bezpłatnie skorzystać z komputera, tabletu i Internetu. Dostępny jest ciekawy księgozbiór, zaopatrywany w nowości wydawnicze, zgodne z sugestiami użytkowników. Najchętniej wypożyczane w tym roku książki to: powieści R. Mroza, Ch.Link, Bondy, S. Scarrowa, M. Witkiewicz, H. Cygler, powieść  "Zanim się pojawiłeś" i "Dziewczyna z pociągu" dla dorosłych, dla dzieci cykl o Marysi, Basi, Dzienniki Cwaniaczka. Młodzież najczęściej sięga po fantastykę. Książnica posiada katalog online. Można bezpłatnie skorzystać z  platformy IBUK Libra w bibliotece oraz w domu otrzymując kod dostępu i audiobooków. Biblioteka prowadzi Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej, w którym znajdują się zdjęcia dawnego Łabiszyna i  życia mieszkańców. Ponadto odbywają się  spotkania z pisarzami, podróżnikami, warsztaty dziennikarskie, fotograficzne i  literackie dla młodzieży, wyjazdy kulturalne.  Biblioteka prowadzi Dyskusyjny Klub Książki, Dziecięcą Akademię i Lokalny Klub Kodowania dla młodzieży. Odbywają się konkursy czytelnicze i poetyckie, akcje np. Flash Mob z książką. Książnica włącza się czynnie we wszystkie imprezy organizowane w gminie.

Biblioteka Miasta i Gminy Barcin


Wszystko zaczęło się tuż po drugiej wojnie światowej, kiedy to Jakub Wojciechowski założył bibliotekę. Przekazał na ten cel swój prywatny, 220-tomowy księgozbiór, który zgromadził w latach trzydziestych dzięki przyjaźni i protekcji Tadeusza Boya Żeleńskiego. Znajdowały się w nim książki otrzymane od Boya, a także od Ireny Krzywickiej, Stanisława Helsztyńskiego i innych literatów. Zbiory biblioteki dzięki darom społeczeństwa stale się powiększały. W 1948 r. liczyły 400 woluminów, obecnie - blisko 34 tysiące. Od lat dziewięćdziesiątych ogromne znaczenie ma wsparcie samorządu lokalnego. Kilkakrotnie biblioteka zmieniała siedzibę. Od 1994 r. mieści się w lokalu umiejscowionym w centrum osiedla i składają się na nią: wypożyczalnia dla dorosłych wraz z czytelnią, osobny oddział dla dzieci, część magazynowa i administracyjna. W latach 1958-1990 biblioteką kierowała Elżbieta Pankowska, od 1991 r. - mgr Grażyna Szafraniak.

Przy bibliotece powstało Koło Przyjaciół Biblioteki, przemianowane na Koło Przyjaciół Jakuba Wojciechowskiego, które było inicjatorem wielu imprez kulturalnych: wystaw prac plastycznych twórców-amatorów, wystaw hobbystów, imprez popularyzujących postać i twórczość Patrona. W 1983 r. otwarto osobny oddział dla dzieci. Najmłodsi czując się swobodnie w swojej bibliotece byli niejednokrotnie inicjatorami najrozmaitszych zajęć bibliotecznych, takich jak: konkursy, wystawy, spotkania czy teatrzyk.

Obecnie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin stanowi istotny ośrodek animacji kultury. Odbywają się tutaj rozmaite imprezy kulturalne: spotkania z twórcami, z poezją i muzyką, koncerty, wystawy, wieczory autorskie.

(red)

REKLAMA
AUTOPROMOCJA