Imieniny: Ludwika, Piotra

INFO

Wysokie temperatury, znikoma ilość opadów oraz szybka porowatość powietrza doprowadziły do suszy na m.in. terenie województwa kujawsko – pomorskiego i wielkopolskiego. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ogłosił suszę na terenie całego kraju.

fot. Goniec Pałucki



Prezes Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek w miniony czwartek zorganizował w Starostwie Powiatowym spotkanie z przedstawicielami gmin powiatu żnińskiego, na którym poruszył problem suszy na Pałukach. Na Pałuki w tej samej sprawie zaprosił również Wicewojewodę Kujawsko - Pomorskiego Józefa Ramlau, by pokazać mu skalę problemu.

Zaprosiłem Pana Wicewojewodę na Pałuki. Pokazałem problem suszy, właściwie we wszystkich rejonach Pałuk. W maju spadło 3,8 l deszczu. Mamy problem bardzo poważny. Jeżeli nie uzyskamy pomocy rządu możemy spodziewać się bankructw niektórych gospodarstw. Jest to czwarty rok klęsk żywiołowych. Na Pałukach w ubiegłym roku mieliśmy poważne straty wynikające z nawałnicy. Niestety rolnicy mają wykorzystaną pomoc de minimis, co oznacza brak pomocy od państwa w tym roku. Osobiście wnioskowałem, aby na części województwa kujawsko – pomorskiego ogłosić klęskę żywiołową. W tej chwili na słabych ziemiach, w 80-90 procentach sprzątnięte są zboża przez suszę. Zawieźliśmy Pana Wojewodę na ziemię klasy 5, kłosy są ale nie ma ziarna.

Prezes Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ogłosił suszę w poszczególnych kategoriach dla województwa kujawsko – pomorskiego i wielkopolskiego, w okresie raportowania od 11 kwietnia do 10 czerwca:



- wśród upraw zbóż jarych -  Na terenie Polski suszę notowano we wszystkich województwach, w 10 z nich występowała we wszystkich gminach. Suszę odnotowano w 2285 gminach tj. 92,29% gmin kraju na powierzchni 64,67% gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. podlaskim, wielkopolskim, lubelskim, pomorskim, mazowieckim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim (od 75 do 85% gruntów ornych tych województw).
- w uprawach krzewów owocowych, którą notowano we wszystkich województwach, w 9 z nich w 100% gmin. Na terenie Polski suszę notowano w 2131 gminach tj. 86,00% gmin kraju na powierzchni 49,44% gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. wielkopolskim, pomorskim, lubuskim, mazowieckim, lubuskim, podlaskim, lubelskim, zachodniopomorskim oraz kujawsko-pomorskim (od 57,1 do 73,1% gruntów ornych województw).
- wśród upraw truskawek, notowano ją we wszystkich województwach, przy czym w 8   z nich w 100% gmin. Na terenie Polski suszę notowano w 2099 gminach tj. 84,71% gmin kraju na powierzchni 47,67% gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. wielkopolskim, pomorskim, mazowieckim, podlaskim, lubuskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodniopomorskim (od 53,6 do 71,6% gruntów ornych tych województw).


Czy obecna sytuacja przełoży się na wysokość cen produktów spożywczych oraz działalności firm związanych z rolnictwem? Zapewne tak. Mogą podrożeć: chleb, owoce, warzywa, mięso.

- Swoją firmę prowadzę od 20 lat. Zajmuję się sprzedażą nawozów. Proszę mi uwierzyć, tak źle nigdy nie było. Zastanawiam się czy zamknąć swoją firmę czy zmienić branżę. Niestety, ale z powodu suszy rolnicy nie kupują nawozów, bo i po co? Wszystko jest popalone, wysuszone, a nawet jeśli ktoś postanowi nawozić plony to nawóz z powodu braku opadów nie rozpuści się. - mówił zaprzyjaźniony z naszą redakcją przedsiębiorca (imię i nazwisko do wiadomości red.)

Teraz należy mieć nadzieję, że nowo powołany Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski pomoże rolnikom w tym trudnym okresie uruchamiając dodatkowe środki finansowe.

REKLAMA
AUTOPROMOCJA