Imieniny: Joanny, Achillesa

INFO

21 kwietnia w sali Miejskiego Ośrodka Sportu rozegrane zostały Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Żnińskiego szkół ponadgimnazjalnych w szachach. Wśród dziewcząt tytuł sprzed roku obroniła Agnieszka Zaroda (I LO Żnin), natomiast mistrzem w kategorii chłopców został Dawid Romański (ZSN Janowiec Wlkp.)

W tegorocznej edycji mistrzostw uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Żninie, Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie, Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie i – po raz pierwszy w historii imprezy – Zespołu Szkół Niepublicznych w Janowcu Wielkopolskim.

Wśród chłopców z kompletem punktów triumfował Dawid Romański (ZSN Janowiec Wlkp.), który tym samym zdetronizował zwycięzcę dwóch poprzednich edycji Kacpra Czaczyka. Ci dwaj młodzi zawodnicy od początku przewodzili stawce. Ostatecznie złoto pojechało do Janowca, a reprezentant żnińskiego „ogólniaka” wywalczył srebro. Na najniższym stopniu podium stanął Filip Andler (LO Barcin). Sklasyfikowano 16 szachistów, którzy grali systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund i przy tempie 15 minut na zawodnika.

W kategorii dziewcząt zagrało 9 zawodniczek. Turniej toczył się systemem kołowym przy tempie 15 minut na zawodniczkę. Niespodzianki nie było i podobnie jak w 2016 roku zwyciężyła Agnieszka Zaroda (I LO Żnin). Srebrny medal zdobyła Iwona Kaczmarczyk (LO Barcin), a brązowy Magdalena Rataj (I LO Żnin). Szanse na podium długo zachowywała Karolina Rybczyńska z ZSN Gąsawa, ale do sukcesu zabrakło wygranych w partiach z najgroźniejszymi konkurentkami.

Sędzią mistrzostw był Piotr Konieczyński, któremu pomagali opiekunowie szachistów: Maciej Drzewiecki, Hubert Łukomski, Piotr Dolaciński i Robert Cieniawa. Najlepsi trzej zawodnicy w obu kategoriach otrzymali medale ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Żninie oraz pamiątkowe puchary ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu w Żninie.