Imieniny: Damiana, Amadeusza

INFO

Przedstawiciele samorządu województwa, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oraz firmy Eurovia podpisali w Urzędzie Marszałkowskim umowę na modernizację 15-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 251 ze Żnina do Damasławka. Gruntowna przebudowa będzie kosztować 47 milionów złotych.

fot. archiwum Urzędu Marszałkowskiego

Trasa między Żninem, a granicą województwa to ostatni odcinek wymagający przebudowy w ciągu dróg wojewódzkich nr 251 i 252, które komunikują południową część województwa kujawsko-pomorskiego. W ostatnich latach przebudowane zostały odcinki pomiędzy Żninem, Barcinem, Pakością, Inowrocławiem i Włocławkiem.

Jest to pierwsza z inwestycji jaką Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego planuje zrealizować w nowym programowaniu 2018-2020. Zabiegi o modernizację tej drogi trwały ponad 10 lat i wreszcie się tego doczekamy.

Starosta Żniński, Zbigniew Jaszczuk


Firma Eurovia Polska wykona zadanie za kwotę 46,9 mln zł i obejmie prace 7-letnią gwarancją. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2018 roku. Plac budowany zostanie przekazany w najbliższych dniach. Prace rozpoczną się od wycinki drzew, aby zdążyć przed okresem lęgowym ptaków. W ramach modwernizacji jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów, czyli będzie się składać z dwóch pasów o szerokości po 3,5 metra. Powstanie 6 skrzyżowań skanalizowanych (z prawoskrętami i  lewoskrętowami) z drogami powiatowymi, 22 skrzyżowania z drogami gminnymi, a także 20 nowych zatok autobusowych. Konstrukcja drogi zostanie wzmocniona do przenoszenia obciążeń rzędu 10 ton na oś. Przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe.

W Żninie zaplanowano przebudowę i wzmocnienie mostu na rzece Gąsawka w ciągu ulicy Dworcowej. Modernizacja drogi rozpocznie się na wysokości Brico Marche do skrzyżowania z ulicą Mickiewicza, później od budynku PCK do Damasławka.

Starosta Żniński, Zbigniew Jaszczuk

Ponadto zaplanowano też przebudowę przepustów,  chodników i zjazdów na posesje. Przy wjeździe do Żnina powstanie miejsce do kontroli i ważenia pojazdów - tego typu rozwiązania pozwalają inspektorom transportu drogowego skutecznie walczyć z przeciążonymi pojazdami, które są najbardziej odpowiedzialne za degradację dróg. Zaplanowano także budowę i przebudowę oświetlenia oraz odwodnienia drogi. Trasa zyska trwałe oznakowanie poziome z termoplastu oraz nowe oznakowanie pionowe. Powstanie też trzywlotowe rondo w Juncewie (obecne skrzyżowanie z drogą na Sielec). Węzeł, który połączy drogę z planowaną drogą ekspresową S5 zrealizuje GDDKiA.

W wydarzeniu wzięli udział: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Mirosław Kielnik Dyrektor bydgoskiego oddziału firmy Eurovia Bogusz Czupryński, a także Wicemarszałek Dariusz Kurzawa, Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Kierzek, Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk, Przewodnicząca Rady Powiatu w Żninie Józefa Błajet, Burmistrz Żnina Robert Luchowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie Grzegorz Koziełek, Burmistrz Janowca Wielkopolskiego Maciej Sobczak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim Ryszard Majchrzak.

Co? Gdzie? Kiedy?

 

 

 

Poradź się psychologa

Słowo po słowie, gest po geście, przemoc emocjonalna to jak kropla, która drąży skałę. Niby nic się nie dzieje.

Wychodzicie z dziećmi na spacery, robicie razem zakupy, lubią go właściwie wszyscy sąsiedzi, w domu pomaga. Może nie raz słyszałaś od koleżanki, że też by chciała by jej mąż tyle pomagał. I jeszcze jest taki szarmancki wobec innych kobiet. Ty to masz życie!

AUTOPROMOCJA