Strona Główna Rolnictwo Co zrobić ze zużytymi foliami i sznurkami?
Rolnictwo

Co zrobić ze zużytymi foliami i sznurkami?

Share
Share

Wielu rolników od lat zmaga się z problemem utylizacji sznurków, foli po sianokiszonce oraz siatek, których nie chcą odbierać firmy zewnętrzne zajmujące się zagospodarowaniem odpadów. Ratunkiem ma być program z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pan Witold, rolnik z województwa dolnośląskiego oraz wielu innych rolników zwracają uwagę na palący problem braku miejsca utylizacji folii po sianokiszonkach oraz workach po nawozach tzw. Big Bagach

– Firmy odbierające śmieci segregowane z gospodarstw domowych takich jak folie, butelki plastikowe nie chcą zabierać folii po sianokiszonce. Nie chcą, bo nie mogą. Wielokrotnie się z nimi wykłócałem, że przecież to też jest folia tak jak wiele reklamówek, które wrzuciłem do żółtego worka. Jednak nie, bo nie. Gminy nie mogą narzucić odbioru tych worków firmom odbierającym odpady z gospodarstw domowych, bo my jesteśmy traktowani jak przedsiębiorcy i sami musimy znaleźć  miejsce, gdzie można zawieść worki i  dodatkowo za to zapłacić. – mówił nam nasz rozmówca.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął realizację projektu pn. „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Podpisywanie umów nastąpi do 30 czerwca 2020 roku, natomiast środki wydatkowane będą do 31 grudnia 2020 roku.

Wnioski o wsparcie finansowe będzie można składać do 20 grudnia 2019. Zgodnie z założeniem projektu okres kwalifikowalności kosztów obejmuje okres od 1 czerwca 2019 do 31 grudnia 2020. Zgodnie z wytycznymi do kosztów kwalifikowalnych zalicza się wyłącznie koszty transportu z miejsca wskazanego do zbierania odpadów pochodzących od rolników (z PSZOK lub innego miejsca wskazanego przez gminę) oraz odzysku lub unieszkodliwienia odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag.

– Wnioski o uzyskanie dofinansowania można składać od 9 września w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Proszę pamiętać, że po uzyskaniu dofinansowania odpady rolnicze będą odbierane tylko i wyłącznie w miejscu ich składowania wyznaczonego przez jednostkę samorządu terytorialnego, a nie u gospodarza. – mówiła nam Anna Urzyczyn z Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej NSOŚiGW.

Koszt dofinansowania wynosi 100 procent kosztów kwalifikowalnych, z zastrzeżeniem, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć  iloczynu 500zł i wyrażonej w Mg masy odpadów z folii rolniczych, siatki, sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi w ramach przedsięwzięcia.

O dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, natomiast ostatecznymi odbiorcami korzyści będą posiadacze w/w odpadów.

Sprawdź, czy w twojej gminie będzie realizowany ten program. Skontaktuj się z sekretariatem Urzędu Gminy i dopytaj o szczegóły.

Share
Powiązane artykuły
Rolnictwo

Produkcja żywności w Polsce zmaga się z wysokimi kosztami. Branża oczekuje szybkich działań rządu

Polska jest dziś jednym z kluczowych wytwórców żywności w Europie, a w...

Rolnictwo

Zmowa przy sprzedaży maszyn rolniczych 

Przez ponad 11 lat rolnicy nie mogli kupić maszyn rolniczych marki Claas...

Rolnictwo

Rolnicy coraz częściej tracą plony przez ekstremalne zjawiska pogodowe. Dobrowolne ubezpieczenia majątkowe zyskują na znaczeniu

Ekstremalne zjawiska pogodowe coraz mocniej uderzają w rolnictwo. Choć wichury, nawalne opady...

Arkadiusz Iwaniak, zastępca prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Rolnictwo

Coraz mniej rolników opłaca składki w KRUS. Średnia emerytura rolnicza to dziś połowa świadczenia z ZUS

Depopulacja wsi i starzenie się społeczeństwa coraz mocniej wpływają na stabilność finansową...