Imieniny: Ildefonsas, Rajmunda

INFO

Po 34 latach na pożarniczą emeryturę przeszedł Komendant Honorowy OSP w gminie Rogowo Jan Starczewski. Wójt oraz Radni podziękowali druhowi za lata pracy na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnej.

 

Jan Starczewski został powołany w dniu 1 czerwca 1982 roku do pełnienia funkcji Komendanta Gminnego Straży Pożarnych w Gminie Rogowo. Realizując obowiązki Komendanta Gminnego OSP był inicjatorem szeregu przedsięwzięć w zakresie propagowania zasad bezpieczeństwa pożarowego. Szczególnie ważne były działania Komendanta w okresie, kiedy jednostka OSP w Rogowie została wdrożona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego tj. w 1997 roku. Pełniąc funkcję Komendanta Głównego dbał o wyszkolenie strażaków, ich umundurowanie bojowe, a szczególnie o wyposażenie jednostek w sprzęt niezbędny dla ratowania życia i mienia ludzkiego. Dbał aby fundusze przeznaczone na działalność straży pożarnej były wydatkowane rzetelnie, oszczędnie każdego roku ale zarazem bez uszczerbku dla podejmowania działań ratowniczych. Komendant Honorowy Jan Starczewski czynił wszelkie starania o przydzielenie jednostkom OSP coraz nowocześniejszego sprzętu zapewniającego gotowość bojową, w tym przede wszystkim samochodów ratowniczo – gaśniczych oraz ratownictwa technicznego. Postawa Komendanta zawsze była wyrazem uznania i szacunku, jakie zdobywał przez lata pełnienia funkcji Komendanta Gminnego OSP nie tylko w środowisku strażackim, ale również wśród władz samorządowych i lokalnego społeczeństwa.  

Na ostatniej sesji Wójt gminy Rogowo Józef Sosnowski oraz Rajcy podziękowali Komendantowi za wieloletnią pracę na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych wręczając kwiaty oraz pamiątkowy list. Druh Starczewski zapowiedział, że pomimo strażackiej emerytury nadal służy radą i pomocą w prowadzeniu służby oraz działania OSP w gminie Rogowo.  

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów klas o profilu mundurowym, nauczyciele z Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie, zorganizowali I Mistrzostwa Klas Mundurowych. Projekt pod hasłem „Sprawny jak Policjant, Żołnierz, Strażak” został dofinansowany w ramach zadania publicznego Starostwa Powiatowego w Żninie z zakresu nauki, edukacji, oświaty i wychowania oraz dzięki środkom finansowym Gąsawskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społeczno-Wychowawczych im. Jadwigi Dziubińskiej. 

Do zawodów przystąpili uczniowie klas mundurowych Szkół Niepublicznych Powiatu Żnińskiego. Celem zawodów była integracja młodzieży Powiatu Żnińskiego oraz wzbudzenie zainteresowania tematyką sportową i promowanie zdrowego trybu życia oraz wyłonienie najsprawniejszej drużyny zawodów. 

Uroczystego otwarcia I Mistrzostw Klas Mundurowych dokonała dyrektor Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie Grażyna Mielcarzewicz. Pięcioosobowe drużyny rywalizowały w trzech konkurencjach: strzelanie z broni pneumatycznej krótkiej i długiej z postawy stojącej, bieg sztafetowy na dystansie 5 x 500 m, sprawnościowy tor przeszkód. 

Konkurencje strzelecką zwyciężył zespół z Janowca Wlkp. uzyskując drużynowo 321 punktów. W kwalifikacji indywidualnej w kategorii dziewcząt najlepszy wynik uzyskała Dominika Zielińska a w kategorii chłopców Gracjan Nowakowski, którzy reprezentowali drużynę z Zespołu Szkół Niepublicznych im. Jana Szatowskiego z Janowca Wlkp. Nad bezpieczeństwem i prawidłowym przebiegiem strzelania czuwał prowadzący zajęcia Pan Jerzy Kałuża -Wierzchosławski. Zmagania w biegu sztafetowym 5 x 500 m drużynowo wygrała ekipa z Zespołu Szkół Niepublicznych z Gąsawy. Decydującą konkurencją był sprawnościowy tor przeszkód, który miał wyłonić zwycięską drużynę. Pokonując tor przeszkód uczniowie musieli wykazać się siłą, szybkością i zwinnością. Tor przeszkód z najlepszymi czasami pokonali uczniowie z Zespołu Szkół Niepublicznych z Gąsawy, w kategorii dziewcząt Sylwia Konwińska 1,27 s , w kategorii chłopców najszybszy był Albert Wrzesiński pokonując ten tor w czasie 1 minuty. W klasyfikacji końcowej I Mistrzostwa Klas Mundurowych wygrała drużyna z Zespołu Szkół Niepublicznych z Gąsawy, drugie miejsce zajęła ekipa z Zespołu Szkół Niepublicznych z Janowca Wlkp., trzecią lokatę zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Niepublicznych z Piechcina. Dyrektor ZSN w Gąsawie Grażyna Mielcarzewicz wręczyła zwycięskim drużynom puchary, dyplomy i medale a także wyróżnionym uczniom okolicznościowe statuetki. Każdy uczestnik zawodów otrzymał pamiątkowa koszulkę oraz słodkie nagrody. Dla wszystkich startujących drużyn zagwarantowany był ciepły posiłek. 

W przerwie między kolejnymi konkurencjami uczniowie mieli okazję uczestniczyć w pokazie szkolenia psów policyjnych. Zajęcia przeprowadzili doświadczeni Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żninie. Policjanci zaprezentowali umiejętności swoich podopiecznych: pokaz posłuszeństwa psa, wykrywania narkotyków , zachowanie psa podczas napadu i włamania a także opowiedzieli w jakim celu szkoli się psy i w jakich akcjach biorą udział. 

Po zakończonej rywalizacji uczniowie z ZSN w Gąsawie udali się na biwak sportowo – rekreacyjny do Zielonej szkoły w Chomiąży Szlacheckiej, gdzie realizowali kolejne etapy projektu. Podczas biwaku uczniowie rozegrali turniej: gry w dwa ognie, piłki nożnej i tenisa stołowego. Swoje umiejętności strzeleckie mogli rozwijać uczestnicząc w zajęciach na strzelnicy w Laskach Małych. Zajęcia poprowadził Pan Kazimierz Wierski, który zapoznał młodzież z zasadami panującymi na strzelnicy dotyczącymi bezpiecznego obchodzenia się z bronią oraz prawidłowego celowania. Uczniowie podzieleni na grupy strzelali z KBKS – u z pozycji leżącej do tarczy precyzyjnej i biatlonowej. Każdy uczestnik był oceniany w celu wyłonienia „najcelniejszego oka” na strzelnicy. O zwycięstwie zadecydowała dogrywka pomiędzy Karoliną Dyl a Oskarem Kołodziejskim. Ostatecznie zwyciężyła Karolina Dyl uzyskując 131 punktów natomiast Oskar Kołodziejski uzyskał 124 punkty. Młodzież uczestnicząc w rywalizacji, nie tylko uczyła się szlachetnej idei współzawodnictwa, ale przede wszystkim ukazała wizerunek sprawnego, zdecydowanego w działaniu i profesjonalnie przygotowanego kandydata do służb mundurowych. Zawody oraz biwak sportowo – rekreacyjny prowadziły i przygotowały nauczycielki wychowania fizycznego Elżbieta Mazana i Agnieszka Żalińska. 

AUTOPROMOCJA
MATERIAŁ INFORMACYJNY