Imieniny: Barbary. Krystiana

INFO

Piątkowe przedpołudnie to prawdziwe święto lasu dla Nadleśnictwa Gołąbki oraz zaprzyjaźnionych z nimi instytucjami. To w tym dniu, w Zalesiu Barcińskim, został posadzony las społeczny.

W sadzeniu lasu społecznego udział brali m.in. uczniowie ze szkół z Gąsawy, Dąbrowy czy Pakości oraz zaprzyjaźnione Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia m.in. HDK Strażak z Rogowa, reprezentacja Urzędu Miejskiego w Żninie oraz zaprzyjaźnione osoby.

Przed rozpoczęciem akcji, gości przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki Dariusz Kośmider, dziękując za przybycie 

Dziękuję Panu Hubertowi Włodarskiemu, dyrektorowi Zakładu Górniczego Kujawy Holcim oraz Panu Piotrowi Grabowskiemu, prezesowi firmy Trans Speed za wspólną współpracę, organizację dzisiejszej inicjatywy oraz ufundowanie kamienia upamiętniającego zakończenie rekultywacji terenu po byłych żwirowniach zrealizowanych w latach 2017-2024. Dziękuję Panu Markowi Malakowi, emerytowanemu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Gołąbki oraz Panu Mieczysławowi Tyburze emerytowanemu Inżynierowi Nadzoru za zainicjowanie  i organizację procesu rekultywacji, którzy widzieli tutaj potrzebę przywrócenia lasu na tym terenie.

Dariusz Kośmider, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki

Na miejscu obecny był również Jacek Piskorski, leśniczy Leśnictwa Szczepanowo, który wspólnie z pracownikami pokazał uczestnikom w jaki sposób prawidłowo sadzić drzewka. Pomocą i radą służyli również już podczas nasadzeń pracownicy Nadleśnictwa.

Pogoda dopisała. I choć udział w akcji wzięło bardzo dużo osób, społeczne sadzenie lasu nie zakończyło się w piątek. W tym dniu posadzono 9.000 sadzonek, w tym 50% nasadzeń to dęby, 20 % buki i daglezja, 10 % modrzew. Na 1 hektar lasu przeznaczono 6.000 sadzonek.
Obszar jaki został wyznaczony i zrekultywowany do zagospodarowania to teren 5 hektarów po byłych żwirowniach. Zatem jeszcze sporo pracy przed leśnikami. Cały obszar zostanie ogrodzony, by w młodniku nie zamieszkały dzikie zwierzęta i nie zniszczyły nasadzeń.

Po nasadzeniach uczestnicy zostali zaproszeni na ciepłą grochówkę oraz słodki poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Cotonia i Bożacina, Lubcza, Cegielni oraz Skórek.

O akcji jaka wydarzyła się w miniony piątek przypominać będzie kamień z Zakładu Górniczego Kujawy Holcim na którym zostały zapisane informacje z tego dnia.

AUTOPROMOCJA
MATERIAŁ INFORMACYJNY