Koło Gospodyń Wiejskich Szczypta Lubczyku w Lubczu, dzięki realizacji grantu otrzymanego z Funduszu Feministycznego FemFund, organizuje cykl spotkań pn. "Kobieta bezpieczna, Kobieta niezależna." Podczas drugiego spotkania uczestniczki dowiedziały się jak dbać o swoje bezpieczeństwo, a to za sprawą mini kursu samoobrony.
Żyjemy w czasach, w których przynajmniej raz byliśmy świadkami sytuacji zagrażającej życiu osób z naszego otoczenia lub nas samych. Pierwszą rzeczą jaką stawiamy sobie, gdy emocje związane z tą sytuacją stresową opadną, jest niedopuszczenie do podobnej sytuacji oraz nauka obrony siebie lub osoby zagrożonej.
Sytuacja związana z zagrożeniem zdrowia i życia miała miejsce w roku ubiegłym w Lubczu, gdzie do jednego z mieszkań wtargnął nieznany mężczyzna z zamiarem ataku kobiety. W tej samej miejscowości, w tym roku nieznani nikomu mężczyźni nawoływali dzieci częstując je cukierkami. Odjechali, gdy rodzice zaczęli reagować.
Reagowali mieszkańcy Lubcza wzywając na miejsce policję oraz zgłaszając sprawy odpowiednim służbą, ale zadziałały również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Szczypta Lubczyku w Lubczu. Panie Pozyskały grant, dzięki któremu zrealizowały mini kurs samoobrony. Pomyślały nie tylko o mieszkankach Lubcza, ale również o innych kobietach zapraszając na spotkanie przedstawicielki z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Rogowo.
- Nasza miejscowość jest bardzo piękna. Żyją tu naprawdę mili i życzliwi ludzie. Jednak uważamy, że bliskość trasy S5 jest dla nas i dobrodziejstwem, ponieważ pozwala na szybkie przemieszczanie się z punktu A do punktu B, ale również stwarza pewne zagrożenie. Naszą miejscowość odwiedzają nieznani nam ludzie, którzy planują postój na parkigu przy lesie. W tym roku doszło u nas do trzech niebezpiecznych sytuacji, w tym dwie z udziałem dzieci. Dlatego nasze Koło Gospodyń Wiejskich postanowiło wziąć udział w projekcie Funduszu Feministycznego i pozyskać grant, aby móc zrealizować działania poprawiające nasze bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo kobiet. - powiedziała nam Przewodnicząca KGW Szczypta Lubczyku, Marzena Mielcarek.
Szkolenie przeprowadziła trener Karolina Koszela Dynamic Strong Gniezno, która wskazała wszystkim paniom na co zwracać uwagę np. spacerując z psem, lub samemu w terenie zabudowanym. Podała kilka wskazówek jak opanować strach i stres, który pojawia się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia bądź zdrowia. W części praktycznej trenerka pokazała jak odpierać atak i bronić się przed zagrożeniem.
- Pierwsze spotkanie moje z FemFudem miało miejsce w pracy zawodowej. Dowiedziałam się, że ten Fundusz Feministyczny robi naprawdę fajne rzeczy dla kobiet. Zaproponowałam koleżankom z KGW wzięcie udziału w projekcie. Zgodziły się od razu i z wielkim entuzjazmem. Wspólnie z Panią Sołtys wypełniliśmy wniosek i jest. Działamy. Cieszymy się bardzo, że udało nam się pozyskać grant i zorganizować tak ważne dla nas zajęcia. Każda z nas chce się czuć bezpiecznie wracając do domu z pracy czy ze szkoły. Nie każda jednak ma możliwość udziału w szkoleniu samoobrony. Dzięki pozyskanemu grantowi i dla KGW Szczypta Lubczyku jest to w Lubczu możliwe. - powiedziała nam radna i członkini KGW, Julita Marciniak.
- Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim uczestniczkom spotkania w Lubczu, które poświęcone było nauce samoobrony. Dzięki profesjonalnemu wsparciu Karoliny Koszeli, trenerki personalnej i specjalistki w dziedzinie boksu, oraz Pana Radosława, nasze mieszkanki miały okazję zdobyć cenną wiedzę i umiejętności, które mogą okazać się niezwykle przydatne w codziennym życiu. Spotkanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu Funduszu Feministycznego FEMFUND, co jest jednym z wielu sukcesów, jakie osiągnęło nasze Koło Gospodyń Wiejskich „Szczypta Lubczyku” w tym roku. Cieszę się, że mogliśmy wspólnie pracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa i wzajemnego wsparcia w naszej społeczności. - dodaje Sołtys Lubcza oraz członkini KGW Magdalena Mikuła Zachaś.
(red)