Imieniny: Wita, Jolanty

INFO

Rozpoczyna się przebudowa kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 254 z Łabiszyna do Barcina. Wykonawca przejmie dzisiaj tj. 13 lipca plac budowy. Zadanie o wartości prawie 50 mln zł realizujemy wykorzystując m.in. nasze środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego.

fot. x9 Tomasz Czachorowski dla UMWKP

By sprawnie realizować kolejne inwestycje drogowe zostały one podzielone na etapy. Teraz rozpoczyna się przebudowa kolejnego odcinka trasy w powiecie żnińskim. Wcześniej wykonawcy zaczęli działać na odcinku Brzoza-Łabiszyn, w Krotoszynie oraz Wiecanowie. W najbliższych latach zakończy się modernizację tej trasy na całej długości. W Mogilnie zostanie dobudowany też brakujący odcinek obwodnicy. 

Prace w pierwszym etapie prowadzone będą w sposób „połówkowy”. Droga będzie przejezdna. Wykonawca rozpocznie rozbiórki już w przyszłym tygodniu.

Projekt zakłada między innymi wzmocnienie jezdni do przenoszenia nacisku 11,5 tony na oś, co zapobiegnie powstawaniu kolein i spękań na trasie, którą porusza się wiele ciężarówek. W miejscowościach Kania i Augustowo planowane są wysepki, które poprawią bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zredukowania prędkości. Przebudowane zostaną skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi. Przejścia dla pieszych zostaną oświetlone, dobudujemy także zatoki autobusowe. Na całej trasie planowane jest ułożenie tzw. „cichej nawierzchni”, która ograniczy hałas o kilka decybeli. Na odcinkach w miejscowościach Barcin, Barcin Wieś oraz Kania dobudowane zostaną chodniki. To efekt współpracy z samorządem gminy Barcin, który dofinansował budowę tej infrastruktury kwotą 1,43 mln zł. Na koniec droga zyska nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Zakończenie prac budowlanych o wartości ponad 32,5 mln zł planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku. Szanowany koszt całego przedsięwzięcia (m.in. z wykupami gruntu, nadzorem, koncepcją) to 47,9 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Po odbiorach przebudowana droga będzie objęta 7-letnią gwarancją.

Ze szczegółami inwestycji i procedurą wykupu nieruchomości mieszkańcy mogą zapoznać podczas spotkania informacyjnego, które odbędzie się 13 lipca o godz. 17 w Miejskim Domu Kultury w Barcinie przy ul. Artylerzystów 8.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego

AUTOPROMOCJA
div class="reklamabox"AUTOPROMOCJA</div>"