Imieniny: Lidii, Ernesta

INFO

W miniony poniedziałek, 11 lipca br., na stadionie w Gąsawie pojawiły się zabytkowe, wojskowe pojazdy z okresu II Wojny Światowej. Podziwiać można było leciwe Willisy, Fordy, Dodge. Wydarzenie to miało miejsce w ramach rajdu historycznego szlakiem zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

fot. Leonard Łuczak

Pasjonaci militariów to w Polsce dość liczne środowisko. Kolekcjonują akcesoria związane z II wojną światową oraz rekonstruują stare pojazdy, którymi odbywają rajdy po kraju i nie tylko. Jedną z takich grup jest Szwadron Skorpion, skupiający kilkadziesiąt pasjonatów z południowej Polski. Trasa poniedziałkowego rajdu szlakiem Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 wiodła przez Gąsawę. Wizyta kierowców tych zabytkowych perełek, była jednym z wielu przystanków na "historycznym szlaku zwycięstwa", która rozpoczęła się w Perzowie koło Kępna.

Organizatorem jest Stowarzyszenie "Pancerny Skorpion" z Opola oraz Szwadron Skorpion. Koordynatorem rajdu, który odbył się po raz piętnasty, jest miłośnik historii z Kluczborka, Adrian Mamzer. Zadaniem organizatorów jest kultywowanie tradycji Pułku 4 Pancernego "Skorpion" poprzez utworzenie przy Stowarzyszeniu "Pancerny Skorpion" Szwadronu Wojskowych Pojazdów Historycznych.

Gdzie będzie można jeszcze zobaczyć auta? Trasa rajdu poniżej

Antonin - Kalisz - Gołuchów - Pleszew - Dobrzyca - Jarocin - Raszewy - Rataje - Białe Góry - Gniezno - Biskupin/Gąsawa - Wenecja - Ostrów Lednicki - Swarzędz - Poznań - Środa Wielkopolska - Kórnik - Rogalin - Puszczykówko - Poznań - Wolsztyn - Górsko - Papiernia - Osieczna - Poniec - Drzewce i Krotoszyn.

Zabytkowe pojazdy uwiecznił w swojej fotorelacji Leonard Łuczak, prowadzący stronę na Facebook'u - "Pałuki - opencaching"

 

REKLAMA
AUTOPROMOCJA