Imieniny: Romana, Ryszarda

INFO
OGŁOSZENIE

Artykuł sponsorowany

Jednym ze skutków trwającej wojny w Ukrainie jest kryzys na rynku energetycznym, zwłaszcza w obszarze dostarczania takich surowców, jak gaz i węgiel. Z punktu widzenia państw Unii Europejskiej Rosja jest jednym z najważniejszych dostawców tych surowców energetycznych – właściwie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gospodarki. W tym także rolnictwa.

fot. pixabay.com

Wzrost – i to wręcz ogromny – cen energii oznacza duże problemy dla producentów warzyw, którzy potrzebują sporej ilości energii do ogrzewania swoich szklarni. To oznacza właściwie tylko jedno: drastyczny wzrost cen żywności oraz realne ryzyko bankructw rolników.

O ile na pierwszy z problemów trudno znaleźć indywidualne rozwiązanie, z którego mógłby skorzystać rolnik – właściwie chyba jedynie poza inwestycją w zielona źródła energii, np. w fotowoltaikę – o tyle w drugim przypadku już tak. Sposobem na groźbę bankructwa jest restrukturyzacja, która stanowi świetne remedium również na problemy producentów warzyw.

tłumaczy ekspert w zakresie oddłużania gospodarstw rolnych mec. Dariusz Kwiatkowski z kancelarii Kwiatkowski & Wspólnicy

Ceny energii zniszczą rolnictwo?

Szklarnie w sporej części opalane są z wykorzystaniem miału węglowego, dlatego ceny na rynku tego surowca są tak istotne z punktu widzenia kosztów produkcji warzyw. W końcu bez wykorzystania szklarni jest ona możliwa właściwie jedynie w okresie naturalnej wegetacji, a to o wiele za mało z punktu widzenia potrzeb żywnościowych. Tymczasem – według szacunków przedstawicieli agrobiznesu – w ostatnich miesiącach koszty produkcji żywności wzrosły nawet dziesięciokrotnie. To z kolei po prostu musi przełożyć się na ceny produktów rolnych i rentowność samej produkcji. Tym samym wzrasta ryzyko fali bankructw wśród producentów rolnych.


Niestety, jak dotąd, nie wypracowano systemowych rozwiązań, które miałaby pomóc rolnikom uporać się z wysokimi cenami energii. Co prawda rząd zapowiedział interwencję w ceny węgla, poprzez ustalenie ich maksymalnej wysokości, jednak wydaje się, że nie będą one dotyczyć agrobiznesu. Tymczasem Polska Grupa Górnicza ogranicza dystrybucję miału węglowego, niechętnie podchodząc także do zawierania umów długoterminowych, z których dotychczas chętnie korzystało wielu rolników. Kiedy dodać do tego szalejącą inflację oraz zaostrzającą się politykę kredytową, konkluzja może być tylko jedna: trudno o pozytywne prognozy dla rolnictwa. Czy więc bankructwa producentów warzyw są nieuniknione?
    
Z restrukturyzacją gospodarstwa rolnego nie warto zwlekać
    
Bankructwo zawsze stanowi ostateczność. Stąd można, a nawet trzeba jej – właściwie za wszelką cenę – unikać. Służy temu wiele różnych środków, a wśród nich kluczowe znaczenie ma postępowanie restrukturyzacyjne, prowadzone na podstawie przepisów Prawa Restrukturyzacyjnego.

Celem tej ustawy – dedykowanej przedsiębiorcom, w tym także przedstawicielom agrobiznesu – jest uniknięcie upadłości, oddłużenie przedsiębiorcy, a tym samym umożliwienie mu dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Mechanizmy te mogą uratować także gospodarstwo rolne. I to nawet w tak trudnej sytuacji, jak obecna.

konytnuuje mec. Dariusz Kwiatkowski

Oczywiście w wyniku przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego nie spadną ceny węgla czy w ogóle koszty funkcjonowania gospodarstwa, jednak można zyskać „oddech” – uzyskać zawieszenie prowadzonych postępowań egzekucyjnych, uzgodnić z wierzycielami nowe zasady spłaty długów, czy dokapitalizować działalność. Możliwości przeprowadzenia restrukturyzacji gospodarstwa rolnego są bardzo szerokie, a tym samym można ją dokonać ściśle odpowiadając na problemy, z którymi boryka się rolnik. Jeżeli restrukturyzacja zostanie wdrożona zawczasu i zostanie dobrze przygotowana oraz zrealizowana, daje naprawdę duże szanse na uniknięcie bankructwa. Dlatego warto zainwestować czas i środki właśnie w restrukturyzację. W przeciwnym przypadku upadłość może się okazać po prostu koniecznością.

Jeżeli chcesz uratować swoje gospodarstwo i uchronić się przed kłopotami finansowymi, skorzystaj z pomocy ekspertów.


Kwiatkowski & Wspólnicy Kancelaria Restrukturyzacyjna
Tel. 22 11 99 047

www.kwiatkowskilegal.pl

AUTOPROMOCJA