Imieniny: Halinyk Mariana

INFO
REKLAMA

Zmarł Andrzej Czesław Jankowski, Zasłużony dla Powiatu Żnińskiego, propagator sportów wodnych i motorowodnych, założyciel Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego w Żninie. 

Andrzej Czesław Jankowski był absolwentem Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Zamiłowanie do sportu, a w szczególności do żeglarstwa towarzyszyło mu od najmłodszych lat. Jako sportowiec osiągał liczne sukcesy, m. in. na Mistrzostwach Polski w żeglarstwie oraz w żeglarstwie lodowym. W dużej mierze to właśnie Jemu Powiat Żniński zawdzięcza rozwój sportów wodnych i motorowodnych. W 1972 r. był jednym z założycieli Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego w Żninie. W 1976 r. zainicjował Międzynarodowe Regaty Windsurfingu, a następnie współtworzył zawody motorowodne w Żninie, które spotkały się z wielkim zainteresowaniem ze strony społeczności lokalnej.

Andrzej Czesław Jankowski odznaczony został Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej oraz wieloma odznaczeniami resortowymi, w tym Honorową odznaką "Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego", a także tytułem „Zasłużony dla Powiatu Żnińskiego” i „Zasłużony dla Gminy Żnin”.

źródło tekst i fot. Starostwo Powiatowe w Żninie

REKLAMA
REKLAMA
AUTOPROMOCJA