Imieniny: Teresy, Heliodora

INFO
OGŁOSZENIE

Działacze AgroUnii ze Żnina, w ramach protestu przeciwko dominacji supermarketu na polskim rynku, rozdawali ziemniaki za darmo.

fot. Goniec Pałucki

W dzień targowy w Żninie rolnicy zrzeszeni w AgroUnii rozdawali mieszkańcom Żnina za darmo ziemniaki. To wszystko w ramach protestu i sprzeciwu. Do każdego worka ziemniaków dodawana była gazetka z ulotką, ze specjalną informacją. Jak sami mówią, supermarkety oferują ziemniaki po kilka złotych, a oni w skupie otrzymują 20 groszy za kilogram.Z taką polityką się nie zgadzają. Jak powiedział nam jeden z koordynatorów akcji, Dariusz Goliński, ciężka praca rolników na polu nie jest doceniana przez polski rząd. W oddalonym o kilkaset metrów markecie te same ziemniaki, od rolnika, można kupić o wiele więcej, gdy gospodarzom oferuję się 20-30 groszy w skupie.

Michał Swędrowski, rolnik z Jaroszewa i koordynator piątkowego protestu powiedział nam, że AgroUnia rozpoczęła odbijanie wsi PIS-owi i z tego względu zorganizowana była akcja rozdawania ziemniaków w Warszawie, w Toruniu i w Żninie.

Dzisiaj mamy przyjemność rozdawania ziemniaków naszym mieszkańcom Żnina w dwóch punktach - na ulicy Kościuszki i 700-lecia. Akcja ma na celu pokazanie patologii polskiego rządu, który woli sprowadzić produkty z zagranicy, przeetykietować na polskie i wcisnąć naszym konsumentom jako polskie, smaczne towary. My się z tym nie zgadzamy. Dostajemy grosze za nasze produkty, które czasami w ciężkich warunkach musimy wypracować. W sklepie konsument płaci po kilka złotych więcej.

Michał Swędrowski, rolnik z Jaroszewa i koordynator piątkowego protestu

Koordynatorami akcji w Żninie byli: Michał Swędrowski z Jaroszewa, Łukasz Bober z Żernik oraz Dariusz Goliński z Kaczkowa. Koordynatorów wspierali: Maciej Walkowiak z Bożejewic, Marcin Jędrzejczak ze Świątkowa, Jakub Bąk z Żużołów, Oskar Walkowiak z Bożejewic, Łukasz Ziętkiewicz z Juncewa, Szymon Kriesel z Wilczkowa i Marcin Mnichowski z Juncewa.

W Żninie, łącznie rozdano 1,5 tony ziemniaków z czego część trafiła do Warsztatów Terapii zajęciowej "Promyk" w Żninie oraz do jadłodajni w Gnieźnie.

 Protest w Polsce

Lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, wielokrotnie wskazywał, iż produkcja polskich ziemniaków w ciągu 20 lat zmniejszyła się cztery razy. Od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej w Polsce zlikwidowano ponad 700 tys. stad świń. To są liczby, które AgroUnia chce wkrótce pokazać na banerach we wszystkich miastach. Rolnicy nadal nie mogą sprzedać ziemniaków z zeszłego roku. Jak tłumaczył, w wyniku pandemii rynkiem rządzą pośrednicy, którzy dostarczają je do marketów, i to oni dyktują rolnikom ceny.

Wspierajmy polskich Rolników

Wspierajmy Polskich Rolników. Kupujmy nasze zdrowe i polskie produkty. Zamiast marketowych ziemniaków, warzyw i owoców wybierzmy się kilka kilometrów dalej i kupmy produkty od rolnika. Wtedy mamy pewność, że wspieramy polskiego przedsiębiorcę. Zjemy smacznie , a przede wszystkim zdrowo.

 

AUTOPROMOCJA