Imieniny: Anieli, Jerzego

INFO

Artykuł sponsorowany

Łóżko jest sercem sypialni - to właśnie jego ułożenie nadaje ton całemu pomieszczeniu i decyduje o jakości nocnego wypoczynku. Jednak ze względu na pokaźne rozmiary nierzadko stanowi ono wyzwanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aranżowaniem wnętrz. Ustawione nieprawidłowo sprawi, że sypialnia wygląda na małą i zatłoczoną, a poruszanie się po niej jest niewygodne. Jak więc ustawić łóżko, aby wydobyć z sypialni cały jej potencjał?

Jak ustawić łóżko względem ścian sypialni?

Najbardziej typowym widokiem w sypialni jest łóżko ustawione nagłówkiem do ściany znajdującej się naprzeciwko wejścia. Takie umiejscowienie mebla ma swoje podłoże w naszej psychologii. To właśnie tak ustawiane są łóżka w pokojach hotelowych, a także w większości kultowych filmów, co automatycznie budzi skojarzenie z relaksem, a tym samym pomaga rozluźnić się i wprowadzić w nastrój sprzyjający nocnemu wypoczynkowi.
Jeśli sypialnia w której stanąć ma łóżko uniemożliwia powyższe rozwiązanie, kolejną sprawdzoną metodą jest ustawienie go przy ścianie, na której nie znajdują się okna ani drzwi. To podstawowa wiedza, która jednak nie wystarczy, gdy mamy do czynienia z którymś z następujących wyzwań:

Sypialnia o małej powierzchni,
Wyjątkowo duże pomieszczenie,
Sypialnia położona na poddaszu budynku.

Niewielka sypialnia wymaga wielkiej kreatywności

Żeby sypialnia była funkcjonalna, należy pamiętać o tym, by zadbać o wygodne wejście do łóżka. Jeśli jest to szerokie łóżko, na którym będą spały dwie osoby, każda z nich powinna mieć łatwy dostęp do swojej strony materaca. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko zwiększenia częstotliwości wybudzeń, co będzie wpływało negatywnie na jakość snu osób użytkujących łóżko.
Ciągłość snu jest ważnym wskaźnikiem jego jakości. To właśnie ona odpowiada za dobre samopoczucie i prawidłową regenerację organizmu - potwierdza doktor medycyny specjalizująca się w higienie snu.
Powierzchnia do spania powinna być na tyle duża, by umożliwić komfortowy wypoczynek. Aby uniknąć konieczności zmniejszania powierzchni materaca warto zastanowić się nad przeniesieniem szafy czy komody do innego pokoju, a zamiast stolików nocnych wybrać ramę łóżka z wbudowanymi już w nią półkami.
W przypadku sypialni o niewielkiej powierzchni duże łóżko może wizualnie przytłaczać pomieszczenie. W takim wypadku warto rozważyć wybór odpowiedniego wykończenia sypialni. Szczególnie dobrze sprawdzą się tu jasne płytki podłogowe, takie jak Buckwood white imitujące bielony dąb. Delikatna, nawiązująca do natury struktura płytek optycznie odciąży przytłoczone dużym łóżkiem pomieszczenie.

Czy łóżko ustawione pod ukośnym sufitem to dobry pomysł?

Sypialnia położona na poddaszu to wyzwanie nawet większe niż pomieszczenie o małym metrażu. Dla jakości snu ważne jest to, by przestrzeń nad głową pozostawała wolna. Jeśli łóżko musi zostać umieszczone pod tak zwanym skosem, powinien on zawisnąć raczej nad nogami śpiącego.
Dodatkowy kłopot stanowi fakt, że pomieszczenia usytuowane w najwyższych kondygnacjach budynków mają w zwyczaju najbardziej się nagrzewać, co utrudnia zasypianie i obniża jakość snu.
Idealna temperatura do spania mieści się pomiędzy 16 a 19 stopniami Celsjusza. Im będzie wyższa, tym sen będzie płytszy, a wybudzenia częstsze - przestrzegają eksperci z kliniki snu w francuskim Lille.
Aby zapobiegać przesadnemu nagrzewaniu się pomieszczenia warto położyć na podłodze takiej sypialni płytki, zamiast klasycznych paneli czy wykładzin. Gres nie nagrzewa się tak łatwo, dzięki czemu pomoże utrzymać w sypialni optymalną temperaturę.

Czy duża sypialnia to duży kłopot?

W dużej sypialni ustawienie łóżka nie powinno nastręczać problemów. Z łatwością można usytuować je w taki sposób, by ze wszystkich stron zapewnić komfortowy dostęp. Problem pojawia się wtedy, gdy próbując zaaranżować pozostałą przestrzeń dostawiamy do sypialni garderobę, komodę, toaletkę. W takim wypadku warto jest wizualnie oddzielić część sypialni zajmowaną przez łóżko od reszty pokoju. Aby nie zmniejszać optycznie przestrzeni, można zrobić to za pomocą odpowiedniego wykończenia podłogi. W obszarze sypialni zajmowanym przez łóżko można położyć stylowy gres Kentwood brown - płytki wizualnie oderwą łóżko od części sypialni zajmowanej przez resztę mebli.
Podsumowując, łóżko powinno zajmować w sypialni miejsce, które podkreśli jego znaczenie w pomieszczeniu, a dostęp do materaca musi być wygodny dla wszystkich użytkujących je osób. Takie ustawienie wprowadza umysł w tryb wypoczynku, ułatwiając zasypianie i gwarantuje wysoką jakość snu.

Cytat tygodnia

 

Poradź się psychologa

Słowo po słowie, gest po geście, przemoc emocjonalna to jak kropla, która drąży skałę. Niby nic się nie dzieje.

Wychodzicie z dziećmi na spacery, robicie razem zakupy, lubią go właściwie wszyscy sąsiedzi, w domu pomaga. Może nie raz słyszałaś od koleżanki, że też by chciała by jej mąż tyle pomagał. I jeszcze jest taki szarmancki wobec innych kobiet. Ty to masz życie!

AUTOPROMOCJA