Żnin

Imieniny: Pawla, Arnolda, Izydora

INFO
AUTOPROMOCJA
×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

Artykuł sponsorowany

Styl góralski jest bardzo wyrazisty, nie można go pomylić z subtelnym stylem rustykalnym. Jest prosty, surowy, bardzo ciepły i bardzo swojski. Zobacz, jak wykorzystać dodatki w stylu folk i zaaranżować dom lub mieszkanie w góralskim stylu.

fot. pixabay.com


Drewno jako podstawa stylu góralskiego

Architektura góralska opiera się na drewnie. Jeśli zobaczymy w niej kamienie, to raczej jako dekorację niż budulec. Kamienne wykończenie ścian zewnętrznych lub kominków jest bardzo często spotykane w góralskich domach, ale one same są postawione z drewna. I chociaż technologia budowlana rozwija się bardzo prężnie, to górale wierni są swojej tradycji. Drewniane domy cieszą się dużym powodzeniem nie tylko w górach, ale i na nizinach. Wnętrza w stylu góralskim są ciepłe, przytulne i bardzo mocno nawiązujące do lokalnych korzeni. Surowa, drewniana podłoga z desek, takie same meble, niekoniecznie symetrycznie wykończone, drewniane belki stropowe pod sufitem to w tym stylu oczywistość. Nie znaczy to, że jeśli chcemy urządzić w góralskim stylu mieszkanie w bloku, musimy wszystkie ściany wyłożyć drewnem. Jednak nie zawadzi potraktowanie w ten sposób przynajmniej jednej ściany i sufitu. Terakotowym podłogom trzeba powiedzieć „do widzenia”. Podobnie plastikowym i tapicerowanym krzesłom.

Motywy góralskie na dekoracyjnych tekstyliach
Chyba najbardziej znanym motywem dekoracyjnym jest góralska parzenica. "Znajdziemy ją na strojach ludowych, szczególnie męskich, ale widuje się też obrusy haftowane w parzenice. Jeśli styl góralski zawita także do sypialni, to poduszki i pościel w parzenice będą jak najbardziej na miejscu." Parzenice widuje się też na firanach i zasłonach. Drugim charakterystycznym dla stylu góralskiego motywem są rozłożyste czerwone kwiaty w oprawie zielonych liści. Je na odmianę najczęściej widuje się na kobiecych spódnicach utrzymanych w ludowym stylu góralskim. Czerwone kwiaty mogą gościć na pościeli lub zasłonach, ale można też ustawić je w wazonie.No i nie można zapomnieć o koronkach. To bardzo charakterystyczny dla stylu góralskiego motyw. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy uciec przed nadmiarem kolorów, postawmy na koronki. Można nimi dekorować pościel, obrusy, zasłony, firany, a nawet elementy garderoby.

Dodatki charakterystyczne dla stylu góralskiego
W góralskim wnętrzu nie powinno zabraknąć dodatków i akcesoriów charakterystycznych dla tego stylu. To nie tylko proste, nawet nieco siermiężne drewniane meble, ale tez o wiele bardziej subtelne dodatki. W prawdziwej górskiej chacie na pewno znajdzie się góralska czapka i ciupaga, to atrybuty górala. Nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć dla nich reprezentacyjne miejsce w mieszkaniu na nizinach. Nie wszędzie da się zamontować prawdziwy kominek, ale można się ratować kominkami elektrycznymi imitującymi prawdziwy ogień. Jeśli mamy takie życzenie, możemy rozłożyć przed nim skórę lub dywan z naturalnej wełny. Na stole można położyć haftowany bieżnik, a na sofie utrzymane w podobnej stylistyce haftowane poduchy. To nieduże dodatki, które „robią” robotę. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że wnętrze musi być wizualnie ciepłe. Jasne drewno najlepiej połączyć z bielą, beżem i czerwienią. Futerkowe narzuty mają prawo gościć nie tylko w sypialni, ale też w salonie. Dla ukoronowania aranżacji wnętrza warto powiesić na ścianie grafiki przedstawiające góry.

REKLAMA

Cytat dnia

„Czy rzeczywiście potrzebujemy więcej czasu? Czy też potrzebujemy więcej dyscypliny, by wykorzystać czas, który mamy?”.

Kerry Johnson

AUTOPROMOCJA