Żnin

Imieniny: Arkadiusza, Eugeniusza, Kazimierza

INFO
×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podał nowe wytyczne w walce z Covid 19. Po analizie danych dotychczasowych zachorowań, rząd przedstawia kompleksowy plan i jasne założenia na nadchodzące 100 dni. Pozwoli to łatwiej dostosować się do epidemicznej rzeczywistości – zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej.

 

fot. x 4 KPRM

Od kilku dni możemy zaobserwować względną stabilizację liczby zakażeń, jednak sytuacja jest nadal bardzo poważna. Szef rządu podał nowe wytyczne w walce z Covid-19 na najbliższe 100 dni:

- od 29 listopada zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych. Będą jednak działały w ścisłym reżimie sanitarnym. Handlowcy,na wspólnym spotkaniu z premierem zaznaczyli, że będą dbali o to, aby w sklepach była odpowiednio mała liczba klientów.

- ferie zimowe w 2021 rozpoczną się dla całego kraju w tym samym czasie, od 4 stycznia do 17 stycznia. Żeby nie wyjeżdżać za granicę, aby ruch turystyczny był jak najmniejszy, by przerwać łańcuch zakażeń.

- Święta Bożego Narodzenia w najbliższym gronie rodzinnym, bez możliwości podróżowania. Premier zaapelował, by spędzić te święta w gronie rodziny, z którą mieszkamy, żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami. Rząd pracuje nad możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania.

- szkoły nadal zamknięte do 23-24 grudnia.

- niedziele handlowe 13 i 20 grudnia

- do 27 grudnia nadal pozostaje zamknięta branża fitness oraz kulturalna, zgodnie z radą epidemiologów.

- około 18 stycznia 2021 ma się pojawić szczepionka na Covid-19. Rząd ma przygotować projekt dystrybucji i proces szczepień. Tak szybko, jak te szczepionki zostaną dopuszczone w UE, tak szybko my zamawiamy maksymalną, przysługującą Polsce z tytułu wielkości, liczbę szczepionek - podkreśla premier. Już jedno zamówienie zostało złożone, na 16 milionów dawek.

Premier Morawiecki powiedział, że w zależności od tego, jaki będzie przebieg pandemii, obostrzenia będą modyfikowane, ale na dzisiaj taki zarys zmian, takie propozycje zmian będą obowiązywać od dnia 28 listopada do 18 stycznia. Później być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej - jeżeli się uda zdusić epidemię i dotrwać do czasów szczepionki.

W ramach prac rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

- tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12)

- etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej)

- kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Przypominamy, jakie obostrzenia obowiązują w poszczególnych strefach:

Cytat dnia

"Nikt prawie nie wie,

dokąd go zaprowadzi droga,

póki nie stanie u celu."

J.R.R. Tolkien, "Władca Pierścieni" t. II

AUTOPROMOCJA