Żnin

Imieniny: Arkadiusza, Eugeniusza, Kazimierza

INFO
×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

145 – taka jest liczba respiratorów, które trafiły już lub są aktualnie dostarczane do szpitali w całym regionie w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Trzy respiratory trafiły do Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie, 2 do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mogilnie.Jesień i częściowe  zniesienie obostrzeń spowodowały wzrost liczny zakażeń i zachorowań na COVID-19. Samorząd województwa sfinansował zakup aparatury do mechanicznej wentylacji płuc placówkom, które zgłosiły takie zapotrzebowanie.
Najwięcej urządzeń, bo 49 kupuje Kujawsko – Pomorskie Centrum Pulmologii w Bydgoszczy. Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który obecnie przyjmuje rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego trafiło 13 respiratorów. Szpital Uniwersytecki im. Biziela w Bydgoszczy otrzymał 11 respiratorów, bydgoski Szpital Miejski i Szpital Popiełuszki we Włocławku po 10.
Na wart 130 milionów złotych medycznym segment pakietu antykryzysowego składają się zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, inwestycje modernizacyjne w placówkach, a także zakupy testów przesiewowych dla białego personelu.
 
    • 130 milionów złotych na zakupy i inwestycje
    • pracownia tomografii komputerowej
    • 145 respiratorów
    • 11 ambulansów
    • 50 defibrylatorów
    • 3 miliony rękawic jednorazowych
    • 650 tysięcy masek
    • ćwierć miliona fartuchów jednorazowych
    • 18 tys. testów przesiewowych dla personelu przychodni i szpitali

Ratująca życie aparatura medyczna wysokiej klasy i niezbędny sprzęt trafiły wcześniej do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza i Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie i Szpitala Powiatowego w Chełmży, Szpitala Tucholskiego w Tucholi, szpitala powiatowego w Brodnicy, Szpitala Miejskiego w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu oraz szpitala powiatowego w Mogilnie. To m.in. karetki transportowe, aparatura analityczna, respiratory, systemy intensywnego nadzoru medycznego, pulsoksymetry i aparatura do wysokoprzepływowej terapii tlenem, urządzenia do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń (czyli unieszkodliwiania i usuwania drobnoustrojów z powietrza i powierzchni) oraz aparaty do automatycznej resuscytacji krążeniowej i oddechowej.
 
Częścią pakietu są też projekty inwestycyjne. Centrum Pulmonologii zainstalowało na oddziale intensywnej terapii nowoczesny system wentylacyjny, żnińskie Centrum Zdrowia zmodernizowało sieciowe instalacje tlenową, powietrzną i próżniową, zaś szpital powiatowy w Mogilnie prowadzi połączony z przebudową remont oddziału chorób wewnętrznych.
 
Z tak zwanej opieki wytchnieniowej skorzystało 867 medyków (lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych), którym nasze ośrodki w Górznie i Przysieku udzieliły łącznie ponad 2 tysięcy noclegów.

źródło i fot: kujawsko-pomorskie.pl

Cytat dnia

"Nikt prawie nie wie,

dokąd go zaprowadzi droga,

póki nie stanie u celu."

J.R.R. Tolkien, "Władca Pierścieni" t. II

AUTOPROMOCJA