Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Viktoryna, Helmuta

INFO
AUTOPROMOCJA

Jak co roku 1 marca 2020r. przeprowadzona będzie waloryzacja emerytur i rent. To, ile wynosi zależy od wysokości płac w danym roku oraz poziomu inflacji (wzrostu cen).


Waloryzacja to podwyższenie wysokości świadczeń by zachowały realną wartość. O zasadach waloryzacji decyduje parlament .To, ile wynosi w danym roku powiązane jest z sytuacją gospodarczą kraju, m.in. z inflacją oraz wzrostem gospodarczym. Waloryzacja ma na celu zachowanie realnej wartości wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Jeśli wysokość świadczenia byłaby stała, to emeryt/rencista za otrzymaną kwotę mógłby kupować coraz mniej. To prowadziłoby do ubożenia świadczeniobiorców.

Co to jest wskaźnik waloryzacji
Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych jest liczony ogółem, albo tylko dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Waloryzacja świadczeń dokonywana jest zawsze 1 marca danego roku na podstawie wskaźników ogłaszanych przez GUS pod koniec lutego. Świadczenia podlegają waloryzacji z urzędu, a jeżeli ich wypłata była wstrzymana - po wznowieniu wypłaty. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnego wniosku do ZUS. Każdy świadczeniobiorca otrzymuje z ZUS decyzję z nową, wyższą kwotą świadczenia, a podwyższone świadczenie otrzyma w dotychczasowym terminie wypłaty.

Rodzaje waloryzacji
•    waloryzacja procentowa
•    waloryzacja kwotowa
•    waloryzacja procentowo-kwotowa

Zasadą jest waloryzacja procentowa. Waloryzacje procentowo-kwotowe (w 2015 i 2017 r.) oraz kwotowe (w 2012 r.) były wyjątkami od tej reguły i wynikały z niskiego wskaźnika waloryzacji świadczeń. W 2017 r. emerytury i reny wzrosły zaledwie o 0,44%, przy czym najniższe świadczenia
o minimum 10 zł, a w 2015 r. o 0,68%, ale minimum o 36 zł. W roku 2012 r. ZUS do każdego świadczenia dodał 71 zł.

Jak waloryzowane są świadczenia
Waloryzacja to pomnożenie kwoty świadczenia przez wskaźnik waloryzacji. W wyniku waloryzacji nie można obniżyć świadczenia. W tym roku obowiązywała waloryzacja procentowo-kwotowa. Wskaźnik 102,86%, a gwarantowana minimalna kwota to :
•    70zł w przypadku emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub renty rodzinnej,  
•    52,50zł w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
•    35zł  w przypadku emerytury częściowej

Osoby, które nie miały prawa do minimalnej emerytury, nie otrzymały gwarantowanej podwyżki 70 zł, ich świadczenie zostało przeliczone przy użyciu wskaźnika waloryzacji. Niezbędnym warunkiem decydującym o prawie do minimalnego świadczenia emerytalnego jest posiadanie minimalnego stażu pracy w przypadku kobiet– 20 lat oraz 25 lat dla mężczyzn okresów składkowych
i nieskładkowych.

Ile wyniesie waloryzacja emerytur w 2020 roku
Jak co roku 1 marca 2020r. przeprowadzona będzie waloryzacja emerytur i rent. To, ile wynosi zależy od wysokości płac w danym roku oraz poziomu inflacji (wzrostu cen). Szacuje się, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,24 proc. Czy faktycznie tak będzie dowiemy się w lutym  2020r.  To właśnie wtedy zostaną opublikowane przez GUS stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok.


Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Cytat dnia

PRZECZYTAJ UWAŻNIE

 

 

 

KORONAWIRUS WE WŁOSZECH. WYWIAD Z MARTĄ KURDYKOWSKĄ

Od 10 marca br. cały kraj został objęty kwarantanną. Mieszkańcy mogą wychodzić z domów tylko w uzasadnionych przypadkach. Jak teraz wygląda sytuacja w Italii? O tym rozmawialiśmy z Martą Kurdykowską, Pałuczanką, która mieszka we Włoszech.

AUTOPROMOCJA