Imieniny: Tymoteusza, Michala

INFO

Tegoroczna edycja Festynu trwała przez ponad 7 dni i zakończyła się w niedzielę, 22 września. Organizatorzy przygotowali masę przeróżnych atrakcji, łącząc poprzednie edycje.

fot. Goniec Pałucki


Pierwszy Festyn Archeologiczny odbył się w 1995 roku. Co roku prezentowane były zagadnienia związane z archeologią Polski i Europy. Zwiedzający wówczas mogli zapoznać się z życiem codziennym Słowian, Celtów, Daków, starożytnych Rzymian lub Egipcjan.

Tegoroczna edycja, srebrnego jubileuszu, połączyła ze sobą wątki tematyczne z poprzednich edycji. Dlatego w osadzie zwiedzający mogli podziwiać elementy związane ze starożytną Grecją czy Egiptem, poznać życie codzienne Indian Pow-Wow z Ameryki Północnej, obejrzeć pokaz mody średniowiecznej ludów. Osada podzielona została na strefy: „Japonia - kraj nie tylko samurajów”, "Starożytność", "Indian Summer",  „Zrób to sam”, Strefa gier i zabaw, Strefa "Epoka Kamienia",  "Osada na półwyspie", Strefa "W początkach państwa polskiego", Strefa "Etnografia", Festynowe Lapidarium oraz pokazy rzeźby w kamieniu.

W trakcie inscenizacji prezentowane było w jaki sposób transportowano blok piaskowca do budowy piramid. Na polach bitwy zmagały się rzymskie legiony z barbarzyńcami, na arenę wkroczyli również gladiatorzy.
Podczas Festynu przybliżono kulturę i zwyczaje Dalekiego Wschodu. W pawilonie herbacianym zaprezentowano ceremonię parzenia herbaty, a na scenie – tradycyjne stroje oraz archeologię Japonii. Do walki na polu bitwy stanęli również wojownicy wczesnośredniowieczni. Ponadto zaprezentowano pokaz mody wczesnośredniowiecznych ludów, przygotowano potrawy dawnej bałtyjskiej i słowiańskiej kuchni. Odbyły się prezentacje dotyczące życia codziennego Indian, strojów, broni oraz pokazy tańców Pow-wow. Swoje archeologiczne osiągnięcia w badaniach kultury indiańskiej zaprezentowali polscy archeolodzy.

Na scenie muzycznej wystąpili: Zespół Muzyki Dawnej Huskar, Stanisław Mazurek i Małgorzata Kamczyk śpiewający w duecie pieśni archaiczne czerpiące z bogatej polskiej tradycji, muzycy zespołu  Laiminguo, którzy tworzą muzykę inspirując się folkiem różnych narodów, przede wszystkim litewskiego.

Cytat tygodnia

 

Poradź się psychologa

Słowo po słowie, gest po geście, przemoc emocjonalna to jak kropla, która drąży skałę. Niby nic się nie dzieje.

Wychodzicie z dziećmi na spacery, robicie razem zakupy, lubią go właściwie wszyscy sąsiedzi, w domu pomaga. Może nie raz słyszałaś od koleżanki, że też by chciała by jej mąż tyle pomagał. I jeszcze jest taki szarmancki wobec innych kobiet. Ty to masz życie!

AUTOPROMOCJA