Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Ireny, Jana

INFO
AUTOPROMOCJA

Tegoroczna edycja Festynu trwała przez ponad 7 dni i zakończyła się w niedzielę, 22 września. Organizatorzy przygotowali masę przeróżnych atrakcji, łącząc poprzednie edycje.

fot. Goniec Pałucki


Pierwszy Festyn Archeologiczny odbył się w 1995 roku. Co roku prezentowane były zagadnienia związane z archeologią Polski i Europy. Zwiedzający wówczas mogli zapoznać się z życiem codziennym Słowian, Celtów, Daków, starożytnych Rzymian lub Egipcjan.

Tegoroczna edycja, srebrnego jubileuszu, połączyła ze sobą wątki tematyczne z poprzednich edycji. Dlatego w osadzie zwiedzający mogli podziwiać elementy związane ze starożytną Grecją czy Egiptem, poznać życie codzienne Indian Pow-Wow z Ameryki Północnej, obejrzeć pokaz mody średniowiecznej ludów. Osada podzielona została na strefy: „Japonia - kraj nie tylko samurajów”, "Starożytność", "Indian Summer",  „Zrób to sam”, Strefa gier i zabaw, Strefa "Epoka Kamienia",  "Osada na półwyspie", Strefa "W początkach państwa polskiego", Strefa "Etnografia", Festynowe Lapidarium oraz pokazy rzeźby w kamieniu.

W trakcie inscenizacji prezentowane było w jaki sposób transportowano blok piaskowca do budowy piramid. Na polach bitwy zmagały się rzymskie legiony z barbarzyńcami, na arenę wkroczyli również gladiatorzy.
Podczas Festynu przybliżono kulturę i zwyczaje Dalekiego Wschodu. W pawilonie herbacianym zaprezentowano ceremonię parzenia herbaty, a na scenie – tradycyjne stroje oraz archeologię Japonii. Do walki na polu bitwy stanęli również wojownicy wczesnośredniowieczni. Ponadto zaprezentowano pokaz mody wczesnośredniowiecznych ludów, przygotowano potrawy dawnej bałtyjskiej i słowiańskiej kuchni. Odbyły się prezentacje dotyczące życia codziennego Indian, strojów, broni oraz pokazy tańców Pow-wow. Swoje archeologiczne osiągnięcia w badaniach kultury indiańskiej zaprezentowali polscy archeolodzy.

Na scenie muzycznej wystąpili: Zespół Muzyki Dawnej Huskar, Stanisław Mazurek i Małgorzata Kamczyk śpiewający w duecie pieśni archaiczne czerpiące z bogatej polskiej tradycji, muzycy zespołu  Laiminguo, którzy tworzą muzykę inspirując się folkiem różnych narodów, przede wszystkim litewskiego.

REKLAMA

Cytat dnia

AUTOPROMOCJA