Żnin

Imieniny: Arkadiusza, Eugeniusza, Kazimierza

INFO
×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML.

O tym, że w Żłobku Gminnym w Żninie nie dzieje się najlepiej Burmistrz Żnina miał wiedzieć już przed końcem poprzedniej kadencji. Miały być to problemy kadrowe, problemy w relacjach pracodawca - pracownik oraz opiekun-dzieci.  Wczoraj doszło do postawienia opiekunce zarzutu znęcanie się nad dwójką dzieci tj. 3-letnią dziewczynką i 3-letnim chłopcem.

Na stronie internetowej Żłobka możemy przeczytać, że jest to bezpieczne i przyjazne miejsce dla malucha. Opieką zostanie tutaj otoczonych 28 maluszków w wieku od 20 tygodnia do 3 lat (do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 rok życia). W żłobku pracuje  wykwalifikowana kadra, która troskliwie zadba o bezpieczeństwo, edukację dzieci oraz o właściwą opiekę i wychowanie. Dalej czytamy zachętę, aby rodzice nie zwlekali i zadzwonili, przyszli i porozmawiali z kadrą, aby sprawdzić co  gminny żłobek ma do zaoferowania

Nasz rozmówca, którego pociecha uczęszczała do żłobka potwierdza, że Burmistrz Żnina Robert Luchowski o problemach z kadrą i opieką nam dziećmi był informowany jeszcze przed zakończeniem minionej kadencji. Wówczas wtedy to pracownicy odchodzili z pracy, cały czas miała miejsce wymiana kadry.

Gminny Żłobek, który nadzoruje Urząd Miasta Żnin z Burmistrzem Żnina Robertem Luchowskim na czele nie jest przyjaznym, a na pewno bezpiecznym miejscem dla dzieci. Burmistrz o tym wiedział już dawno, lecz wiele spraw zamiótł pod dywan. Czas by sprawy te ujrzały światło dzienne. W Żłobku zawsze się źle działo, a konsekwencje jakie z tego będą? Zobaczymy w przyszłości.

dodaje nasz rozmówca, który pragnie pozostać anonimowy

Co tak naprawdę się stało?

21 sierpnia miało miejsce wydarzenie, polegające na niewłaściwym zachowaniu opiekunki pracującej w żłobku w stosunku do dwojga dzieci z grupy starszaków podczas ich usypiania. W ocenie dyrekcji żłobka zachowanie opiekunki było naganne i mogło nosić znamiona naruszenia prawa. Kwalifikacji czynu – czy będzie to naruszenie nietykalności cielesnej czy stosowanie przemocy – dokonają stosowne organy, do których dyrektor żłobka zgłosiła sprawę (policja i prokuratura). Wydarzenie zostało zgłoszone przez współpracownika dyrektorowi żłobka tego samego dnia. 22 sierpnia dnia dokonano zabezpieczenia nagrania z dnia 21 sierpnia, a 23 sierpnia (po analizie materiału wideo), dyrektor żłobka zgłosiła wydarzenie do Urzędu Miejskiego w Żninie.

Na policję zgłoszono doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Obecnie w Prokuraturze Rejonowej Ośrodek Zamiejscowy w Żninie trwa postępowanie w sprawie znęcania się nad dwójką dzieci 3-letnich dzieci, którego miała się dopuścić jedna z opiekunek pracująca w Żłobku Gminnym w Żninie przy ulicy Jasnej podczas ich usypiania. Kobieta nie przyznała się do postawionego jej zarzutu, natomiast prokuratura zastosowała wobec niej  poręczenie majątkowe oraz środek zapobiegawczy, polegający na powstrzymywaniu się od działalności związanej z opieką nad małoletnimi.

W tej sprawie poprosiliśmy o komentarz Dawida Kolasę, rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Żninie, który przekazał nam, chwaląc się tym samym, że Gmina Żnin w tej sprawie zareagowała błyskawicznie rozwiązując z opiekunką umowę, nie dyscyplinarnie, a za porozumieniem stron.

26 sierpnia odbyło się spotkanie z udziałem zastępcy burmistrza Żnina, dyrektora żłobka i dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, podczas którego zapadła decyzja o zakończeniu współpracy z opiekunką. Decyzja została jej przekazana tego samego dnia. Rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło za porozumieniem stron. Rozwiązanie stosunku pracy z zastosowaniem artykułu 52 kodeksu pracy wiązałoby się z koniecznością przeprowadzenia konsultacji z przedstawicielami związku zawodowego, którego zainteresowana osoba jest członkiem. Z perspektywy dyrekcji i dla dobra dzieci kluczowe było natomiast jak najszybsze odsunięcie tej osoby od pracy z dziećmi. Nastąpiło to tego samego dnia.

Dawid Kolasa, rzecznik prasowy UM Żnin

27 sierpnia zorganizowano spotkanie z rodzicami dzieci, które zostały poszkodowane, gdzie przeproszono za zaistniałą sytuację. Rodzicom, jak i dzieciom, została przez dyrekcję żłobka oraz gminę Żnin zaproponowana pomoc psychologa. Burmistrz Żnina wystąpił do dyrektorów wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Samorządowego Centrum Usług Wspólnych z poleceniem natychmiastowego wdrożenia dodatkowych procedur służących weryfikacji osób zatrudnianych w instytucjach samorządowych, zwłaszcza w placówkach oświatowych i opiekuńczych. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia tego rodzaju wydarzeń w przyszłości.

O dalszym rozwoju sprawy będziemy informować później

Cytat dnia

"Nikt prawie nie wie,

dokąd go zaprowadzi droga,

póki nie stanie u celu."

J.R.R. Tolkien, "Władca Pierścieni" t. II

AUTOPROMOCJA