Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Waleriana, Wilgiusza

INFO
AUTOPROMOCJA

Wysokie temperatury spowodowały w większości polskich miejscowości wzrost poboru wody. Jak się można łatwo domyślić, zaczyna wody brakować. Urząd Miasta w Łabiszynie wprowadził przerwy w dostawie wody do gospodarstw domowych.

fot. Goniec Pałucki


Panująca susza i niski poziom opadów powoduje, że usychają wszystkie rośliny. Rolnicy składają wnioski o wypłatę tzw. suszowe, działkowcy patrząc na swoje kwiaty, załamują ręce. Ratują swoje trawniki, kwiaty i inne rośliny korzystając z sieci wodociągowej. W wielu miejscowościach pobór wody wzrósł nawet dwukrotnie.

Taka sytuacja miała miejsce w Skierniewicach. To zmusiło Prezydenta miasta Krzysztofa Jażdzyka i  Zakład Wodociągów Wod- Kan do tymczasowego wyłączenia z użytku pływalni miejskiej oraz zatrzymanie dostawy wody do sieci zapewniającej nawodnienie miejskich ogródków działkowych. Częściowo ograniczono ciśnienia wody do 2 barów.

– W ostatnich dniach pobór wody w Skierniewicach wzrósł ponad dwukrotnie, co ukazuje skalę problemu. Zwiększone wykorzystanie wody w niektórych rejonach miasta przekłada się na jej zmniejszoną dostępność, a gdzieniegdzie wręcz brak, w innych - szczególnie w budynkach kilkupiętrowych– apeluje na stronie internetowej Urzędu Miasta prezydent Krzysztof Jażdżyk

Nie tylko Skierniewice borykały się z brakiem wody. Na Dolnym Śląsku, wójt Dobroszyc również wydał zakaz używania wody do podlewania ogródków oraz upraw rolniczych.

Przerwy w dostawie wody wprowadziła również Gmina Łabiszyn. Od 28 czerwca do odwołania mogą nastąpić planowe przerwy w dostawie wody każdego dnia tygodnia w godzinach 9:00 - 12:00 oraz 17:00-19:00

Ustawa o samorządzie gminnym oraz Ustawa o za zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków daje możliwość gminą na wprowadzenie zarządzeń, zakazujących pobór wody do celów innych niż socjalno – bytowe.

Osoby, które złamią zakaz grozi kara grzywny. Stanowi o tym art. 54 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń „kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500zł albo karze nagany. Najniższa możliwa wysokość grzywny to 20zł. Osoby, które pobierają wodę z nielegalnego źródła  z miejskiego hydrantu mogą zapłacić karę nawet do 5 tysięcy złotych

Dostęp do wody , w szczególności w okresie długotrwałej suszy, jest niezbędny dla ochrony życia i zdrowia dlatego prosimy o racjonalne używanie wody pobieranej z sieci wodociągowej.

REKLAMA

Cytat dnia

AUTOPROMOCJA