Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Ireny, Jana

INFO

Leśnicy z Gołąbek zapraszają do udziału w akcji społecznej „Narodowe Sadzenie Lasu” organizowanej z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta RP. Ogólnokrajowy zasięg ma na celu szerokie zaangażowanie Polaków w przedsięwzięciach na rzecz ochrony klimatu i naturalnego środowiska.

Równoległym celem akcji jest wsparcie idei zrównoważonej gospodarki leśnej łączącej funkcje społeczne, przyrodnicze i gospodarcze. Leśnicy bardzo cenią sobie aktywność obywateli, współpracę ze swym otoczeniem. Leśnikom zależy na wykreowaniu wspólnego trendu corocznego sadzenia drzew i krzewów.

Wkładem mieszkańców naszej małej ojczyzny dla ochrony przyrody będzie na pewno sadzenie drzew. Pożądane tym bardziej, że nawałnica z sierpnia 2017 roku nieco uszczupliła leśne zasoby. Bardzo ważny jest aspekt patriotyczny, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości wspólnymi siłami zrobimy coś dla siebie i następnych pokoleń. We wszystkich jednostkach Lasów Państwowych w kraju udostępnione zostaną bezpłatnie sadzonki rodzimych gatunków drzew. Leśnicy będą zachęcać zainteresowanych mieszkańców regionu do sadzenia w swym najbliższym otoczeniu, na własnych gruntach.    

Nadleśnictwo Gołąbki gorąco zachęca do udziału w prezydenckiej akcji, to kolejne przedsięwzięcie, które ma wydźwięk społeczny. Przygotowaliśmy na ten cel limitowaną ilość specjalnie przygotowanych i oznakowanych sadzonek. Już od pierwszej chwili od posadzenia będą dowodem wspólnego udziału, patriotycznego odruchu lokalnej społeczności.

Zapraszamy zainteresowanych do odbioru sadzonek dęba, graba, buka, jarzębiny i świerka na szkółce leśnej Mięcierzyn. Drzewka będą wydawane przez miejscowego leśniczego szkółkarza w dniu 26 kwietnia 2019 roku, począwszy od godz. 9.00, do wyczerpania przeznaczonego na ten cel zapasu. Limitowana porcja sadzonek oznacza, że każdy będzie mógł jednorazowo otrzymać kilka sztuk, tj. do wyczerpania zapasu 240 drzewek. W skali kraju podobny status będzie miało ok. 100 tys. młodych drzewek.

Prosimy o zabranie możliwie ekologicznych opakowań gwarantujących bezpieczny transport i zachowanie wilgotnej ziemi przy korzeniach drzewek. Namawiamy do niezwłocznego posadzenia w miejscu, które gwarantuje wieloletni wzrost i rozwój. Unikamy przy tym bliskości murów, fundamentów, posadzek nawierzchniowych. Musimy również brać pod uwagę ewentualne przeszkody nad sadzonką, dorosłe drzewo kiedy może spotkać się np. z balkonem, liniami energetycznymi. Zgodnie ze sprawdzoną zasadą gleba winna być urodzajna, dla poprawienia startowych warunków wzrostu dobrze podsypać w każdy dołek ziemi ogrodniczej lub kompostu. Pamiętamy również o podlewaniu, zwłaszcza w okresach suszy.

Od nas tylko zależy, czy te 240 drzew doczeka w dobrej kondycji kolejnych rocznic uzyskania niepodległości kraju, wypełni społeczne cele prezydenckiej akcji.

Józef Popiel, Nadleśnictwo Gołąbki

Cytat dnia

Czas na kino

AUTOPROMOCJA