Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Ireny, Jana

INFO

W dniu 12 stycznia 2019 roku w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbyła się gala XVI edycji Konkursu „Rolnik Pomorza i Kujaw”. Kapituła konkursu, której przewodniczy od wielu lat Pani Zofia Kozłowska – Radna Rady Powiatu w Żninie oraz członek Zarządu Powiatu, przyznała nagrody 10 laureatom w sześciu kategoriach: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mleczarstwo i produkcja mleka, gospodarstwa wielkotowarowe, sadownictwo i ogrodnictwo, gospodarstwa ekologiczne.

fot. archiwum Starostwa Powiatowego w Żninie


W kategorii gospodarstwa ekologiczne laureatami zostali Państwo Joanna i Piotr Zdziarscy z Łabiszyna Wsi (Powiat Żniński), którzy zostali nominowani do uczestnictwa w konkursie przez Powiat Żniński. Joanna i Piotr Zdziarscy z Łabiszyna Wsi są właścicielami 150-hektarowego gospodarstwa ekologicznego z certyfikatem Agro Bio Test. W produkcji roślinnej dominują mieszanki traw, lucerny i koniczyny z przeznaczeniem na sianokiszonki. Uprawiają również: owies, mieszanki zbożowo-strączkowe i żyto na kiszonkę oraz zboża konsumpcyjne: żyto, owies i pszenicę. Gospodarstwo nastawione jest głównie na hodowlę bydła mięsnego rasy Hereford. Obecnie stado stanowi ok. 130 szt. (54 mamek, 10 byczków do odsadek, 20 byków na opas, 1 byk rozpłodowy, 40 szt. cielaków). Bydło hodowane jest w systemie haremowym wolnostanowiskowym na głębokiej ściółce, wypasane na kwaterach w sezonie pastwiskowym. Zwierzęta hodowane są w rasie Hereford ze względu na wysokie walory kulinarne. Na dzień dzisiejszy wszystkie wyhodowane zwierzęta trafiają bezpośrednio do rodzinnej masarni ROLMIĘS w Łabiszynie Wsi. Gospodarstwo bardzo ściśle współpracuje z ekologicznym gospodarstwem Państwa Aleksandry i Macieja Zdziarskich – ojcem Pana Piotra Zdziarskiego. Prowadzony tam jest program z zachowaniem zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt lokalnych ras świń złotnicka pstra. Stado liczy 25 sztuk macior. Trzoda chlewna żywiona jest głównie paszami własnymi. Wyhodowane zwierzęta również trafiają do masarni ROLMIĘS w Łabiszynie Wsi. Prowadzony jest również chów kurczaka ekologicznego – brojlera.

Ponadto z Powiatu Żnińskiego laureatami konkursu w kategorii mleczarstwo i produkcja mleka zostali Państwo Joanna i Marek Kaźmierczak z miejscowości Wójcin, Gmina Żnin.

W trakcie gali odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” odznaczony został Pan Mirosław Siluk z Łabiszyna Wsi.

W uroczystej gali udział wzięli między innymi minister Halina Szymańska - szef Kancelarii Prezydenta RP, Jan Krzysztof Ardanowski - minister rolnictwa i rozwoju wsi, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Ryszard Bober oraz Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk.

Cytat dnia

Czas na kino

AUTOPROMOCJA