Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Filipa, Pauliny

INFO

Od ubiegłego tygodnia obowiązują nowe przepisy wprowadzające wyższe kary za nie zachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Teraz właściciel psa, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka może zostać ukarany grzywną nawet do 5000 złotych.

fot. freeimages.com

15 listopada 2018r. weszły w życie znowelizowane przepisy kodeksu wykroczeń. Zaostrzono kary za nie dopilnowanie zwierząt. Do tej pory art. 77 KW za nieostrożność przy trzymaniu zwierzęcia przewidywał karę nagany lub grzywny do 250 złotych. Po nowelizacji, właściciel zwierzęcia, który nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. Jeżeli zwierzę swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, jego opiekun musi się liczyć z grzywną w kwocie nawet do 5000 złotych. Mówiąc o zwykłych środkach ostrożności mamy na myśli takie, które wynikają ze zdrowego rozsądku, są oparte na powszechnym zwyczaju i doświadczeniu. Natomiast nakazane środki ostrożności to takie, które wynikają z obowiązujących przepisów.

Art. 77 KW nie precyzuje w jakich przypadkach konieczne jest stosowanie smyczy i kagańca dla czworonogów. Na terenie Powiatu Żnińskiego powyższa tematyka jest uregulowana odrębnie dla każdej z gmin. Uchwały Rad Miejskich/Rad Gmin w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, wskazują szczegółowo obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych dla wspólnego użytku.

Na terenie Gminy Żnin oraz Gminy Gąsawa osoby utrzymujące psy maja obowiązek wyprowadzać je poza teren własnej posesji na smyczy, a psy należące do ras uznanych za agresywne lub mieszańców tych ras, powinny być prowadzone w kagańcu. Zwolnienie psów i innych zwierząt domowych z uwięzi jest dozwolone wyłącznie w miejscu mało uczęszczanym przez ludzi i tylko w przypadku, gdy posiadacz zwierzęcia ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

Na terenie Gminy Rogowo właściciel, posiadacz psa jest zobowiązany do jego wyprowadzania na smyczy, a psy raz dużych i olbrzymich bądź uznanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny dodatkowo w kagańcu, wyłącznie przez osoby dorosłe.

Na terenie Gminy Janowiec Wielkopolski w miejscach publicznych właściciel psa jest zobowiązany do prowadzenia go na smyczy i w kagańcu.

Na terenie Gminy Łabiszyn właściciel zwierzęcia jest zobowiązany do prowadzenia psa na uwięzi, a psów wykazujących agresywność i ras psów uznawanych za agresywne oraz ich mieszańców dodatkowo w kagańcu. Zwolnienie psów i innych zwierząt domowych z uwięzi jest dopuszczalne wyłącznie na terenach mało uczęszczanych przez ludzi, pod warunkiem, że pies ma kaganiec, a właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad jego zachowaniem.

W Gminie Barcin na terenach użytku publicznego psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy, natomiast psy ras uznawanych za agresywne oraz inne psy mogące stanowić zagrożenie dla ludzi, mogą być wyprowadzane tylko na smyczy i w kagańcu.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji dnia 28 kwietnia 2003r wydał rozporządzenie w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z dnia 8 maja 2003r.).

Do ras agresywnych należą:

1. Amerykański pit bull terier
2. Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
3. Buldog amerykański
4. Dog argentyński
5. Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)
6. Tosa inu
7. Rottweiler
8. Akbash dog
9. Anatolian karabash
10. Moskiewski stróżujący
11. Owczarek kaukaski

REKLAMA

Cytat dnia

Nie ma większej radości,

niż nie mieć powodu do smutku.

Nie ma większego bogactwa,

niż zadowolenia z tego

co się ma.

 

Patronat medialny

Co? Gdzie? Kiedy? Na Pałukach

 

AUTOPROMOCJA