Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Filipa, Pauliny

INFO

Nadleśnictwo Gołąbki razem z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami władz samorządowych z terenu powiatów żnińskiego i mogileńskiego, przedsiębiorcy, przedstawiciele mediów oraz uczniowie rogowskich szkół wzięli udział we wspólnym sadzeniu drzew. Aleja Lipowa została posadzona przy drodze powiatowej w kierunku Rogowo - Kołdrąb.

fot. Goniec Pałucki

Z okazji 100. rocznicy w całej Polsce odbywają się uroczystości, 11 listopada to ważna data również dla mieszkańców regionu. Do obchodów włączają się także leśnicy, którzy są obecni na wielu uroczystościach organizowanych przez lokalne samorządy i stowarzyszenia. Przy udziale władz samorządowych z terenu powiatów żnińskiego i mogileńskiego, przedsiębiorców, przedstawicieli mediów oraz uczniów i przedszkolaków została posadzona Leśna Aleja Niepodległości, składająca się z 100 lip. Na skraju kompleksu leśnego ciężko doświadczonego przez ubiegłoroczną nawałnicę powstał żywy pomnik na 100-lecie Niepodległości Rzeczpospolitej. Będzie trwałym symbolem wkładu pałuckich leśników w odtworzenie zniszczonych drzewostanów, przywrócenie młodego lasu dedykowane w czasie obchodów państwowego święta. Ponadto na skraju Alei został usytuowany pamiątkowy obelisk, przy którym posadzono Dąb Papieski, poświęcony przez Papieża Franciszka.

fot. Goniec Pałucki

Inicjatywa posadzenia Alei Niepodległości zrodziła się nie tylko dla upamiętnienia rocznicy, ale i z troski o leśne zasoby. Nawałnica z 11 sierpnia 2017 roku mocno nadwyrężyła kondycję pałuckich lasów. Po roku trudnych zmagań wiemy, że powaliło prawie 280 tys. m3 drzew, w tym całkowicie na powierzchni ok. 480 ha. Pierwotne szacunki były zaniżone ze względu na brak dostępności, zatarasowanie całych kompleksów wyłomami.

Do końca br uporządkowana zostanie powierzchnia ok. 250 ha, z tego wiosną już odnowiono prawie 36 ha, jesienią przewidziano kolejnych 42 ha. Na kwiecień/maj 2019 roku przygotowywany jest areał ok. 210 ha. Na szkółce dojrzewają już młode sosny, świerki, modrzewie, brzozy, graby, klony, dęby, lipy i buki. Korzystając z wiosennej wilgoci w glebie, w krótkim czasie trzeba będzie wysadzić prawie 2 mln sadzonek.

REKLAMA

Cytat dnia

Nie ma większej radości,

niż nie mieć powodu do smutku.

Nie ma większego bogactwa,

niż zadowolenia z tego

co się ma.

 

Patronat medialny

Co? Gdzie? Kiedy? Na Pałukach

 

AUTOPROMOCJA