Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Filipa, Pauliny

INFO

2 października w kościele Marynarki Wojennej RP w Gdyni Oksywiu odbył się pogrzeb admirała Józefa Unruga i jego żony Zofii. Po nabożeństwie szczątki admirała oraz jego żony pochowano w grobie na Cmentarzu Marynarki Wojennej, w Kwaterze Pamięci.

fot. Katarzyna Barbara Rodziewicz

W uroczystościach pogrzebowych udział brali politycy m.in. prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.

Obecni byli również właściciele Dworu Marzeń w Sielcu, Pani Katarzyna Barbara Rodziewicz z mężem Andrzejem, która prowadzi Izbę Admiralską. To właśnie Pałac w Sielcu do wybuchu II Wojny Światowej należał do rodziny Unrugów, a na terenie 12-hektarowego parku spoczywają m.in. rodzice admirała Józefa Unruga, jego stryj Henryk i hrabia Adolf Potworowski.

Dwór Marzeń to jedyne w Polsce i w Europie muzeum gromadzące pamiątki związane z admirałem. Ekspozycja liczy blisko 500 eksponatów.

Admirał Józef Unrug był polakiem niemieckiego pochodzenia. Po zakończeniu I Wojny Światowej utworzył Marynarkę Wojenną, która nie istniała, nie miała swoich portów, załogi i okrętów. Pierwszy okręt ORP "Pomorzanin", na którym szkoliła się polska kadra marynarki wojennej Józef Unrug zakupił prywatnie, na własne nazwisko. Był jej dowódcą oraz morskim oficerem pokładowym okrętów podwodnych. W latach 1925-1939 dowodził Flotą i Obszarem Nadmorskim, a w trakcie kampanii wrześniowej Obroną Wybrzeża. W ostatnich latach przebywał w Wielkiej Brytanii biorąc udział w likwidacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od 1955 mieszkał we Francji. Zmarł mając 88 lat w Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego. Pochowany został 5 marca 1973 na cmentarzu w Montresorze.

Admirał Józef Unrug w swoim testamencie zastrzegł, że sprowadzenie jego szczątków do Polski będzie możliwe tylko, „jeżeli uprzednio lub równocześnie, zostaną podobnie uczczeni i zrehabilitowani także - mający prawo do pamięci Narodu - koledzy, oficerowie Marynarki Wojennej RP, niewinnie straceni lub zmarli w więzieniu”. Wśród nich wymienił m.in. kontradmirałów Stanisława Mieszkowskiego i Jerzego Staniewicza oraz komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, zamordowanych przez komunistów w 1952 roku pod pretekstem tzw. spisku komandorów. Godny pochówek ich trzech odbył się dopiero 16 grudnia 2017 roku na tym samym cmentarzu.

REKLAMA

Cytat dnia

Nie ma większej radości,

niż nie mieć powodu do smutku.

Nie ma większego bogactwa,

niż zadowolenia z tego

co się ma.

 

Patronat medialny

Co? Gdzie? Kiedy? Na Pałukach

 

AUTOPROMOCJA