Imieniny: Viktoryna, Helmuta

INFO

Zakończyły się prace wiertnicze przy planowanej budowie Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu Damasławek w Świątkowie. O planach budowy Magazynu Gazu Damasławek w Świątkowie pisaliśmy w sierpniu ubiegłego roku. W czerwcu br. zakończył się etap polegający na pracach otworowych, teraz wykonawca przystąpi do badań.

fot. Goniec Pałucki

W dniu wczorajszym, w świetlicy wiejskiej w Świątkowie przedstawiciele firmy Gaz-System podziękowali społeczności lokalnej, przedstawicielom władz i instytucji za współpracę i udział w dotychczasowej fazie projektu. Dla mieszkańców Świątkowa przygotowano również festyn z wieloma atrakcjami i konkursami dla dzieci.

Zakończyliśmy ważny etap w ramach prowadzonych przez nas prac. Wstępne pozytywne wyniki przybliżają nas do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie budowy magazynu, która planowana jest na koniec 2019 r

Aleksander Zawisza, zastępca dyrektora Pionu Rozwoju Rynku Gazu w GAZ-SYSTEM


Podczas spotkania o przebiegu prac opowiedział Dariusz Nojszewski, kierownik w dziale podziemnych magazynów Gaz-System.

Planowana lokalizacja Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu to wysad solny Damasławek, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, na pograniczu gmin Janowiec Wielkopolski i Żnin. Wysad, który znajduje się tutaj jest najlepszym do wykonania tej inwestycji. Ten wysad solny jest wyjątkowy. Chcielibyśmy aby ten magazyn był magazynem ropy naftowej i paliw płynnych. Taki magazyn nie może funkcjonować bez połączenia z Krajowym Systemem Przesyłowym. Trzeba wybudować dosyć długi gazociąg oraz rurociągi. W okolicy nie ma za dużo wody, dlatego w koncepcji jest wybudowanie rurociągu przesyłowego, wodnego o długości około 70 km długości, którym będziemy dostarczać wodę z Wisły. Jest to bardzo kosztowna inwestycja.

Dariusz Nojszewski, kierownik w dziale podziemnych magazynów Gaz-System.

Prace badawcze

Badania otworowe  polegały na wykonaniu dwóch otworów wiert­niczych – pierwszy osiągnął głębokość 1979 metrów, a drugi – 1625 metrów. Z obu otworów pobrano rdzenie, które teraz podlegają pomiarom i analizom, mającym dostarczyć wiedzy na temat budowy geologicznej, w tym właściwości chemicznych i fizycznych soli oraz warunków hydrogeologicznych.

Wstępne wyniki wskazują, że oba otwory nadają się pod budowę podziemnego magazynu gazu. Pobrane w otworach rdzenie solne będą podlegały dalszym badaniom. Na wybranych rdzeniach wykonane zostaną badania mechaniczne, ługownicze i chemiczne, które dostarczą spółce niezbędnych i kluczowych dla powodzenia projektu informacji.

Co dalej?

Prace w Świątkowie zakończyły się w czerwcu. Otwory badawcze zostały dokładnie zabezpieczone, place wiertnicze zlikwidowane, zaś teren zrekultywowany. Teraz wydobyte rdzenie solne, których część Gaz-System oddał do Skarbu Państwa, zostaną poddane badaniom. Jeśli wyniki będą zadowalające dla Wykonawcy już w przyszłym roku zostanie rozpoczęta budowa Podziemnego Magazynu Gazu. Szacowany termin zakończenia inwestycji to 2022 rok

Priorytetem GAZ-SYSTEM jest realizowanie inwestycji z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zgodnie  z wymogami w zakresie bezpieczeństwa.  Spółka stara się minimalizować wpływ  inwestycji na jakość życia mieszkańców oraz uwzględnia potrzeby i oczekiwania lokalnych społeczności  w ramach  dialogu społecznego.
 
Gminy, na terenie których zostanie zlokalizowana inwestycja, uzyskają wpływy finansowe m.in.  z opłat koncesyjnych oraz opłat eksploatacyjnych za wydobywanie soli i za magazynowanie. Ważną korzyścią dla społeczności lokalnych będzie również stworzenie kilkudziesięciu miejsc pracy.

 

AUTOPROMOCJA