Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Marka, Elzbiety

INFO

Czas przygotowań do Świąt powinien być niezwykły. Jednak często jesteśmy zabiegani, mamy wiele spraw do załatwienia, lista zakupów wydłuża się. Właśnie wtedy bardzo łatwo popełnić błąd i stać się ofiarą przestępstwa.

 

PRZEDŚWIĄTECZNE ZAKUPY

Jak co roku Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przedświątecznych zakupów. Złodzieje kieszonkowi często wykorzystują tłok panujący w sklepach oraz roztargnienie i pośpiech, które towarzyszą przygotowaniom do Świąt.

W centrach handlowych i na targowiskach łatwo można paść ofiarą kieszonkowców. Starajmy się unikać szczególnie zatłoczonych miejsc, jednocześnie zwracając uwagę, czy nie znaleźliśmy się w tzw. „sztucznym tłoku”, w którym nietrudno o utratę portfela.

Pamiętajmy, by podczas płacenia za zakupy, nie pokazywać większej ilości gotówki. Dbajmy o to, by torebka znajdowała się zawsze z przodu, w zasięgu naszego wzroku, natomiast portfel był schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. Cennych przedmiotów i dokumentów nie zostawiajmy w okryciach wierzchnich, które wiosną chętniej zdejmujemy i niejednokrotnie umieszczamy np. w sklepowym wózku, od którego oddalamy się podczas zakupów. Złodzieje chętnie wykorzystują takie sytuacje.

Wzmożoną uwagę i podobne zasady ostrożności zachowajmy również w środkach komunikacji publicznej, a także na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie pamiętajmy o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz rzeczy, które mogą skusić potencjalnego złodzieja. W przypadku, gdy padliśmy ofiarą kradzieży niezwłocznie zgłośmy się do najbliższej jednostki Policji.


PAMIĘTAJMY O ZABEZPIECZENIU MIESZKANIA

Zadbaj o pomoc sąsiadów. W przypadku dłuższego wyjazdu informujmy  się wzajemnie o terminie powrotu. W tym czasie mieszkanie powinno być puste, a ewentualni „goście” na pewno nie byli zaproszeni.Poproś,aby sąsiedzi zabierali pozostawione na wycieraczce ulotki.

 
LANY PONIEDZIAŁEK

Święta Wielkanocne to czas nieodłącznie związany z tradycją "lanego poniedziałku". Często, oblewający wodą nie potrafią zachować umiaru, a kultywowanie tradycji w ich wykonaniu przeradza się w zwykłe chuligańskie wybryki.

W wielu miastach w drugi dzień Świąt od samego rana można spotkać młodych ludzi wyposażonych w akcesoria do oblewania przechodniów, środków komunikacji miejskiej czy samochodów stojących na "światłach". Amatorzy obchodzenia tego Święta często wybiegają na jezdnię łamiąc przepisy ruchu drogowego, rzucają w przejeżdżające pojazdy woreczkami napełnionymi wodą, narażając zarówno siebie, jak i kierowców na niebezpieczeństwo.

Przypominamy, iż w przypadku oblewania osób, które sobie tego nie życzą, pojazdów w ruchu itp. popełniamy wykroczenie. Osoba ponosi w związku z tym konsekwencje. Może to być ukaranie mandatem, bądź skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.

W przypadku, gdy w skutek celowego oblania doszło do zabrudzenia lub zniszczenia odzieży bądź uszkodzenia innego mienia, osoba pokrzywdzona może złożyć wniosek o ściganie sprawcy wykroczenia oraz żądać zwrotu kosztów związanych z poniesieniem strat materialnych.

Apelujemy do wszystkich podtrzymujących tradycję śmigusa-dyngusa o zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru.

 PODRÓŻ

W trakcie podróży pamiętajmy o kilku ważnych czynnościach:

- przed podróżą koniecznie sprawdź stan techniczny samochodu,

- przed wyjazdem zapnij pasy bezpieczeństwa,

- przewoź dzieci w specjalnych fotelikach posiadających wymagane atesty,

- dostosuj prędkość jazdy do warunków panujących na drodze - stosuj się do ograniczeń prędkości,

- zwracaj uwagę na znaki drogowe,

- wyprzedzaj na wzniesieniach i w miejscach zabronionych,

- rób przerwy i odpoczywaj w trakcie podróży,

- zatrzymuj się tylko w miejscach do tego przeznaczonych (parkingi, stacje benzynowe, miejsca obsługi podróżnych),

- w przypadku długich tras pomyśl o zapewnieniu sobie „kierowcy – zmiennika”,

- wyjedź prędzej, by bez zbędnego pośpiechu dojechać do domu, nie czekaj do ostatniej chwili,

- zachowaj szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez tereny leśne - istnieje możliwość wtargnięcia na jezdnię dzikich zwierząt,

- w przypadku zauważenia nieprawidłowości na drodze mogących stwarzać zagrożenie zgłoś ten fakt odpowiednim służbom,

- stosuj zasadę ograniczonego zaufania, wobec innych użytkowników dróg,

- zachowaj kulturę jazdy.

 
BEZWZGLĘDNIE PRZESTRZEGAJ!!!

- pojazdem kierować może tylko osoba posiadająca do tego uprawnienia

- jeżeli przyjmujesz leki upewnij się czy nie wpływają one na zdolność do kierowania pojazdem

- prowadź pojazdu po użyciu alkoholu lub innego podobnie działającego środka

Jedź bezpiecznie, aby święta były miłym wspomnieniem.autor: podkom. Adam Kumkowski, Wydział Prewencji KWP Bydgoszcz

REKLAMA

Cytat dnia

Wierzyć - to znaczy nawet nie pytać, jak

długo jeszcze mamy iść po ciemku.

ks. Jan Twardowski

 

Patronat medialny

Informacja dla Rolników

 

AUTOPROMOCJA