Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

INFO

W ostatnich dniach spacerując po rynku, nie sposób nie zauważyć nowego oblicza siedziby Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. W sierpniu ub.r w wyniku ogromnej nawałnicy dach magistratu został prawie w całości zerwany i wymagał natychmiastowego remontu, na który czekał już od dawna, a nieszczęsna nawałnica spowodowała, iż nie można było czekać z nim już dłużej .

 

fot. Magdalena Kaczmarek


Firmą, która podjęła się wykonania remontu dachu siedziby Muzeum Ziemi Pałuckiej została Firma Handlowo-Usługowa M&W Marek Dypolt z Jabłówka. 9 listopada 2017 roku został przekazany plac budowy, a prace na budynku magistratu zakończono 31 stycznia b.r. zgodnie z umową. Tego dnia nastąpił odbiór przez konserwatora zabytków, przez inwestora czyli Muzeum Ziemi Pałuckiej, nadzór  ze strony  muzeum prowadził Marcin Zwierzykowski i kierownik budowy Paweł Kujawski.

Wymienione zostało całkowicie pokrycie dachu i częściowo belki. Odtworzono wieżyczkę, postawiono nową konstrukcję, łupek oraz okna lukarny. Tylko balustrada znajdująca się na wieżyczce jest ta sama, została  poddana odnowieniu. Lukarny i wszystkie rynny, które wymieniono na nowe są miedziane. Wykonane prace  zostały wykonane  zgodnie z zaleceniami konserwatora, w pełnym zakresie i nie budzą zastrzeżeń konserwatorskich. Całość remontu wyniosła 350 tysięcy zł, w tym ok. 286 tysięcy zł to dotacja podmiotowa, a pozostałe ok. 64 tysiące zł to środki własne muzeum.

fot. Magdalena Kaczmarek


Na chwilę obecną można dostrzec brak balustrady balkonowej, ale ma wrócić na swoje miejsce w tym roku, na sezon. Została ona zdemontowana i ma być poddana piaskowaniu, które nieodpłatnie wykona ZNTK Paterek S.A. w ramach współpracy ze żnińską kolejką powiatową, a następnie zostanie pomalowana na kolejce i bezpłatnie zamontowana przez firmę, która wykonała dach.
Skute mają być także zniszczone płytki na balkonie, następnie wylana nowa posadzka i zamontowana odnowiona balustrada. Całość mają upiększać kwiaty, które pojawią się na balkonie.

W tym roku planowany jest także projekt  i kosztorys na remont pozostałej części budynku magistratu. Informacji udzieliła nam Krystyna Patyk, dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej, która jest zadowolona z nowego oblicza magistratu. Z głosów mieszkańców jakie można usłyszeć, w ostatnim czasie można wywnioskować, iż nowy wygląd magistratu również się im podoba.

Magdalena Kaczmarek

Cytat dnia

AUTOPROMOCJA