Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Marzeny, Marii, Klaudiusza

INFO

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 251 Żnin - Damasławek to temat dość kontrowersyjny wśród lokalnej społeczności. Kiedy w styczniu rok temu wybrano wykonawcę tej inwestycji, firmę Eurovia Polska S.A. nie mogliśmy się doczekać kiedy ruszą pierwsze prace i  będziemy mogli korzystać z nowej drogi. To co się dzieje na tej trasie obecnie, to jak mówią kierowcy "po prostu kpiny".

Przypomnijmy, najkorzystniejszą ofertę na przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej nr 251 Żnin - Damasławek złożyła firma Eurovia Polska S.A., która przebudowę wykona za 46,9 mln złotych i da 7 letnią gwarancję. W ramach tak długo wyczekiwanej przez wszystkich inwestycji droga zostanie poszerzona do 7 metrów i wzmocniona, przebudowane zostaną przepusty i zatoki oraz  most na rzece Gąsawka w Żninie. Pierwszą łopatę na placu budowy władze wojewódzkie, powiatowe, gminne oraz wykonawcy inwestycji wbili 6 marca 2017 roku, a inwestycja ma zostać zrealizowana do połowy 2018 roku. Od tego czasu niewiele się dzieje.

Dlaczego tak jest? Na konferencji prasowej, która odbyła się pod koniec grudnia 2017 roku w Urzędzie Miejskim w Żninie, wykonawcy przekazali, że to wina pogody. Wina pogody, ponieważ technologia w jakiej wykonywana jest nowa nawierzchnia drogi, wymaga wręcz nieskazitelnej pogody. A że była jesień, a teraz zima (pogoda nie jest w tych porach roku słoneczna i często pada deszcz) pracowników na poszczególnych odcinkach nie było widać. W tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, głównego inwestora, pisał Burmistrz Żnina Robert Luchowski. Przedstawiciele Eurovia Polska S.A. przekazali, że gdy tylko poprawi się pogoda, zabiorą się do pracy. Od kilku dni pogoda iście wiosenna. W miniony piątek świeciło słońce, temperatura powietrza dodatnia. Zatem wsiadamy w samochód i jedziemy sprawdzić jak postępują prace na poszczególnych 14 odcinkach remontowanej drogi. Startujemy na ulicy Dworcowej w Żninie.

 

fot. Goniec Pałucki / W styczniu zdjęto prawą stronę nawierzchni, a od minionego czwartku trwają prace na moście.

 

fot. Goniec Pałucki / Droga w miejscowości Żnin Wieś - nie widać żywej duszy 

 

fot. Goniec Palucki / Pracowników nie widać, ale jest chodnik 

 

fot. Goniec Pałucki / Sarbinowo - prace nad budową zatoczki rozpoczęte, pracowników brak. 

 

fot. Goniec Pałucki / Odcinek drogi Sarbinowo - Świerczewo. Tu nie dzieje się nic 

 

fot. Goniec Pałucki / Przed światłami kierowcy stoją około 4 minuty ''na czerwonym'', by przez 47 sekund przejechać ''na zielonym''. I tak na 7 odcinkach

 

fot. Goniec Pałucki / Wjeżdżamy do Słębowa. Nie dzieje się nic

 

 

fot. Goniec Pałucki/ Po przejechaniu odcinka wokół parku, miłe zaskoczenie. Ruszyły prace z udziałem koparki i 2 pracowników z łopatami. 

 

 

fot. Goniec Pałucki - Odcinek drogi Słębowo - Ustaszewo. Tutaj ponownie nie dzieje się nic. Pomimo tego, że jest słoneczna pogoda.

 

fot. Goniec Pałucki / Miejscowość Ustaszewo. Jak widać na zdjęciu

 

fot. Goniec Pałucki.

Na granicy gminy Żnin - gminy Janowiec Wielkopolski pracuje 2 pracowników. Jeden to operator koparko - ładowarki. Drugi to kierowca ciężarówki wywrotki. Pracują? Tak mogłoby się wydawać. Po dłuższej obserwcacji odnosimy wrażenie, że wygrzewają się w popołudniowym słońcu. Praca ''stoi''. Kilka metrów dalej ta sama sytuacja. Koparka stoi, pracowników brak.

 

fot. Goniec Pałucki / Droga na odcinku Bogdarka - Juncewo. Jaki widać "cisza"

 

fot. Goniec Pałucki / Ostatnie światła

 

fot. Goniec Pałucki.

Niestety moja cierpliwość jako kierowcy szybko się skończyła. W drogę powrotną do Żnina udaliśmy się objazdem przez Świątkowo i Cerekwicę.  Stojąc w obronie kierowców i mieszkańców uważam, że urzędnicy powinni zwracać większą uwagę przy wyborze wykonawcy do realizacji danych inwestycji. Na powyższym przykładzie widać, że nie tylko liczą się dobra cena i okres gwarancji, ale również rzetelność i pracowitość. Połatane dziury na drodze Świątkowo -Żnin oraz objazdy spowodowane powstawaniem równolegle drogi S5 są niczym, w porównaniu z sytuacją na nieszczęsnej drodze Żnin - Damasławek. Współczuję wszystkim kierowcom, którzy muszą pokonywać codziennie tę drogę, by dojechać do pracy, szkoły czy lekarza.

Cytat dnia

Życie jest za długie i nudne,

jeśli nie przeżywa się go tak,

jak by się chciało.

Laurent Gounelle

AUTOPROMOCJA