Zachmurzone

1°C

Żnin

Zachmurzone

Wilgotność: 96%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 12 Gru 2018

    Zachmurzone 1°C 0°C

  • 13 Gru 2018

    Pochmurno 0°C -2°C

Imieniny: Dagmary, Aleksandry

INFO
PATRONAT MEDIALNY

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 251 Żnin - Damasławek to temat dość kontrowersyjny wśród lokalnej społeczności. Kiedy w styczniu rok temu wybrano wykonawcę tej inwestycji, firmę Eurovia Polska S.A. nie mogliśmy się doczekać kiedy ruszą pierwsze prace i  będziemy mogli korzystać z nowej drogi. To co się dzieje na tej trasie obecnie, to jak mówią kierowcy "po prostu kpiny".

Przypomnijmy, najkorzystniejszą ofertę na przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej nr 251 Żnin - Damasławek złożyła firma Eurovia Polska S.A., która przebudowę wykona za 46,9 mln złotych i da 7 letnią gwarancję. W ramach tak długo wyczekiwanej przez wszystkich inwestycji droga zostanie poszerzona do 7 metrów i wzmocniona, przebudowane zostaną przepusty i zatoki oraz  most na rzece Gąsawka w Żninie. Pierwszą łopatę na placu budowy władze wojewódzkie, powiatowe, gminne oraz wykonawcy inwestycji wbili 6 marca 2017 roku, a inwestycja ma zostać zrealizowana do połowy 2018 roku. Od tego czasu niewiele się dzieje.

Dlaczego tak jest? Na konferencji prasowej, która odbyła się pod koniec grudnia 2017 roku w Urzędzie Miejskim w Żninie, wykonawcy przekazali, że to wina pogody. Wina pogody, ponieważ technologia w jakiej wykonywana jest nowa nawierzchnia drogi, wymaga wręcz nieskazitelnej pogody. A że była jesień, a teraz zima (pogoda nie jest w tych porach roku słoneczna i często pada deszcz) pracowników na poszczególnych odcinkach nie było widać. W tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, głównego inwestora, pisał Burmistrz Żnina Robert Luchowski. Przedstawiciele Eurovia Polska S.A. przekazali, że gdy tylko poprawi się pogoda, zabiorą się do pracy. Od kilku dni pogoda iście wiosenna. W miniony piątek świeciło słońce, temperatura powietrza dodatnia. Zatem wsiadamy w samochód i jedziemy sprawdzić jak postępują prace na poszczególnych 14 odcinkach remontowanej drogi. Startujemy na ulicy Dworcowej w Żninie.

 

fot. Goniec Pałucki / W styczniu zdjęto prawą stronę nawierzchni, a od minionego czwartku trwają prace na moście.

 

fot. Goniec Pałucki / Droga w miejscowości Żnin Wieś - nie widać żywej duszy 

 

fot. Goniec Palucki / Pracowników nie widać, ale jest chodnik 

 

fot. Goniec Pałucki / Sarbinowo - prace nad budową zatoczki rozpoczęte, pracowników brak. 

 

fot. Goniec Pałucki / Odcinek drogi Sarbinowo - Świerczewo. Tu nie dzieje się nic 

 

fot. Goniec Pałucki / Przed światłami kierowcy stoją około 4 minuty ''na czerwonym'', by przez 47 sekund przejechać ''na zielonym''. I tak na 7 odcinkach

 

fot. Goniec Pałucki / Wjeżdżamy do Słębowa. Nie dzieje się nic

 

 

fot. Goniec Pałucki/ Po przejechaniu odcinka wokół parku, miłe zaskoczenie. Ruszyły prace z udziałem koparki i 2 pracowników z łopatami. 

 

 

fot. Goniec Pałucki - Odcinek drogi Słębowo - Ustaszewo. Tutaj ponownie nie dzieje się nic. Pomimo tego, że jest słoneczna pogoda.

 

fot. Goniec Pałucki / Miejscowość Ustaszewo. Jak widać na zdjęciu

 

fot. Goniec Pałucki.

Na granicy gminy Żnin - gminy Janowiec Wielkopolski pracuje 2 pracowników. Jeden to operator koparko - ładowarki. Drugi to kierowca ciężarówki wywrotki. Pracują? Tak mogłoby się wydawać. Po dłuższej obserwcacji odnosimy wrażenie, że wygrzewają się w popołudniowym słońcu. Praca ''stoi''. Kilka metrów dalej ta sama sytuacja. Koparka stoi, pracowników brak.

 

fot. Goniec Pałucki / Droga na odcinku Bogdarka - Juncewo. Jaki widać "cisza"

 

fot. Goniec Pałucki / Ostatnie światła

 

fot. Goniec Pałucki.

Niestety moja cierpliwość jako kierowcy szybko się skończyła. W drogę powrotną do Żnina udaliśmy się objazdem przez Świątkowo i Cerekwicę.  Stojąc w obronie kierowców i mieszkańców uważam, że urzędnicy powinni zwracać większą uwagę przy wyborze wykonawcy do realizacji danych inwestycji. Na powyższym przykładzie widać, że nie tylko liczą się dobra cena i okres gwarancji, ale również rzetelność i pracowitość. Połatane dziury na drodze Świątkowo -Żnin oraz objazdy spowodowane powstawaniem równolegle drogi S5 są niczym, w porównaniu z sytuacją na nieszczęsnej drodze Żnin - Damasławek. Współczuję wszystkim kierowcom, którzy muszą pokonywać codziennie tę drogę, by dojechać do pracy, szkoły czy lekarza.

REKLAMA

Cytat dnia

AUTOPROMOCJA

NIEDZIELE WOLNE OD HANDLU

 sprawdź kiedy możesz zrobić zakupy

kolor czerwony- niedziele wolne od handlu