Zachmurzone

12°C

Żnin

Zachmurzone

Wilgotność: 88%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 18 Paź 2018

    Słonecznie 20°C 6°C

  • 19 Paź 2018

    Zachmurzone 15°C 7°C

Imieniny: Juliusza, Łukasza

INFO

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Gniezna, Dyrektora IKE UAM w Poznaniu i Ambasady Izraela w Polsce uczniowie Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie wraz z  dyrektor Aleksandrą Adamską i Izabellą Budzyńską uczestniczyli w obchodach Dnia Judaizmu.

fot. nadesłane


W auli IKE odbyła się uroczystość wręczenia „ Medali Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” Wielkopolanom, którzy ocalili Żydów podczas II wojny światowej: Czesławie Wojciechowi Pachurkom , Marianowi Połowiczowi oraz siostrze Tekli Budnowskiej. Medale odebrali członkowie rodzin z rąk zastępcy szefa misji z ambasady Izraela  Ruth Cohen – Dar.

Uroczystość odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji : „Izrael - od marzenia   do spełnienia”. Rok 2018 jest szczególny dla Polski i Izraela, gdyż wiąże się z 70. rocznicą odrodzenia państwa izraelskiego i 100.rocznicą  odzyskania niepodległości przez Polskę. O randze tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu świadczyła obecność wielu znamienitych gości:  Prymasa Polski Wojciecha Polaka , naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, ambasadora Izraela w Polsce Anny Azzari, rektora UAM  Andrzeja Lesickiego rektora UAM oraz Posłów na Sejm RP.

Prymas Polski w swoim wystąpieniu podkreślił, że tegoroczny XXI Dzień Judaizmu pragnie zwrócić naszą uwagę na pokój – Shalom, który jest  największą wartością, zarówno   dla chrześcijan, jak i wyznawców judaizmu. Wyraził też radość, że po raz pierwszy w historii w Gnieźnie zostały wręczone medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Uczniowie ZSN w Gąsawie nie kryli zadowolenia z tego, że mogli uczestniczyć w tak wyjątkowej  i wzruszającej uroczystości. Było  to możliwe dzięki współpracy z IKE UAM w Gnieźnie w ramach Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie.
  

REKLAMA

Cytat dnia

AUTOPROMOCJA

NIEDZIELE WOLNE OD HANDLU

 sprawdź kiedy możesz zrobić zakupy

kolor czerwony- niedziele wolne od handlu