Imieniny: Marzeny, Marii, Klaudiusza

INFO

Z powodu małej ilości uczniów pierwszorocznych dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Rogowie wygasza od nowego roku szkolnego 2016/2017 oddział zamiejscowy szkoły, który mieści się w Lubczu.

 

Mając na uwadze powyższe sołtys Lubcza Marian Kowalewski razem z radą sołecką zgodzili się na przejęcie budynku i utworzeniu w nim świetlicy wiejskiej, o którą zabiegali mieszkańcy wsi. W roku ubiegłym podczas planowania funduszu sołeckiego mieszkańcy Lubcza zabezpieczyli w swoim funduszu kwotę 10 000, 00 zł na przygotowanie projektu budowlanego kontenerowej świetlicy wiejskiej. Gdy pojawiły się nowe okoliczności posiadania świetlicy we wsi pojawił się problem na linii sołtys – mieszkańcy. Jedni są zadowoleni, że sołtys zrezygnował z budowania świetlicy kontenerowej, inni uważają, że sołtys popełnił bardzo duży błąd. Na sprawę można patrzeć z dwóch różnych punktów. Pierwszy zakładał budowę świetlicy wiejskiej kontenerowej. Tak jak wspomnieliśmy sołectwo Lubcz ze swojego funduszu sołeckiego zagospodarowało 10 000,00zł na projekt. Świetlica miałaby mieścić się na gruncie gminnym przy cmentarzu. Pojawia się problem skąd wziąć resztę pieniędzy na budowę. A jest to kwota niemała, bo około 250 000,00zł. Tutaj pomocą miał służyć Urząd Gminy w Rogowie, który miał pomóc w uzyskaniu dofinansowania na realizację inwestycji. W założeniu nowa świetlica kontenerowa miała być w pełni wyposażona razem z osobnym pomieszczeniem gospodarczym do składowania rzeczy. Drugi punkt widzenia to przejęcie już istniejącego budynku po szkole, przystosowanie go do potrzeb świetlicy wiejskiej ze środków z funduszu sołeckiego oraz zakup wyposażenia. Gdzie zatem kość niezgody? 

 

Spór jest do rozwiązania 

Kość niezgody pojawiła się wówczas, gdy sołtys Lubcza bez zwołania zebrania wiejskiego sam z radą sołecką zrezygnował z budowania świetlicy kontenerowej i przyjął ofertę przejęcia budynku po szkole. Kolejną kością niezgody jest wydatkowanie środków z funduszu sołeckiego na remont pomieszczeń m.in. wymianę okien, przystosowanie toalet, utworzenie zaplecza kuchennego oraz zakup pełnego wyposażenia. W nieoficjalnych rozmowach mówi się, że do wymiany będzie jeszcze dach oraz budowa nowego komina. Rozmawialiśmy z dyrektor Zespołu Publicznych Szkół w Rogowie Elizą Reszke, która potwierdziła, że w dawnej szkole będzie znajdować się świetlica. Prawdą jest, że sołectwo będzie musiało ponieść nakłady finansowe przy remoncie szkoły. Dyrektor potwierdziła również, że dach może być do wymiany jednak nie w najbliższym czasie. 

- Budynek jest budynkiem nowym, budowanym w czynie społecznym. Jego ogólny stan techniczny jest bardzo dobry. Oczywiście, trzeba będzie wykonać parę pac remontowych żeby przystosować pomieszczenia do potrzeb mieszkańców – mówiła dyrektor Eliza Reszke 

 

Brak unijnych pieniędzy na świetlice kontenerowej  

Jan Juszczak, Kierownik Referatu Budownictwa i Gospodarki Komunalnej z Urzędu Gminy Rogowo przekazał nam, że trzy sołectwa: Lubcz, Mięcierzyn i Cegielnia zabiegają o budowę świetlicy kontenerowej. Niestety na chwilę obecną nie ma informacji z Urzędu Marszałkowskiego, że mogą pojawić się pieniądze na budowę świetlic.  

- W nowym programowaniu do 2020 roku raczej nie pojawią się środki na dofinansowanie budowy świetlic. Trzeba będzie zatem wybrać, którą świetlicę budować pierwszą, ale to i tak nie wiadomo kiedy, ponieważ Gmina nie ma na to zadanie środków. Myślę, że bardzo dobrze się stało, że Lubcz przejmie budynek po szkole.

 

Spotkanie rozwieje wątpliwości 

Mieszkańcy Lubcza i Koło Gospodyń Wiejskich zabiegają o spotkanie najpierw z sołtysem, który wyjaśni im dlaczego bez zebrania wiejskiego podjął decyzję o zaprzestaniu starań o świetlicę kontenerową. A później o spotkanie z Wójtem Józefem Sosnowskim, dyrektor ZPS w Rogowie Elizą Reszke oraz Janem Juszczakiem. Panie z KGW boją się, że Urząd Gminy w Rogowie pozbył się „problemu”, którego mieszkańcy Lubcza nie będą mięli za co wyremontować. Takowe spotkanie odbędzie się prawdopodobnie 10 czerwca.  

REKLAMA
AUTOPROMOCJA