Imieniny: Adolfa, Tymona

INFO

Przez cztery dni, od 13 do 17 lutego na Dużym Jeziorze żnińskim odbywały się Bojerowe Mistrzostwa Świata w klasach DN-Junior i Ice-Optimist. Na linii startu do zimowych regat stanęło 23 zawodników do 24 lat  w klasie DN Junior i 41 do 16 lat w klasie Ice-Optimist. Najmłodsi w klasie Ice-Optimist liczyli sobie po 11 lat.

W regatach wzięli udział zawodnicy z Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji, Węgier, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Polski. Mężczyźni i kobiety startowali we wspólnych wyścigach, ale klasyfikowani byli w oddzielnych kategoriach. Uroczystość zakończenia i wręczenia trofeów odbyła się w restauracji Martina.

W klasie DN-Junior klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco: mistrzem świata został Szwed Eddie Klemets, wicemistrzem Estończyk Eigo Helimets, a trzecie miejsce zajął jego rodak Kevin Grass. W kategorii kobiet zwyciężyła Zuzanna Rybicka przed Sarą Piasecką (obie Polki) i Rütą Eistzteike z Łotwy.

Mistrzem świata w klasie Ice-Optimist został Estończyk Georg Paomees. Na drugim miejscu uplasował się jego rodak Daniel Rüütel, a trzeci był Polak Daniel Sternicki. Wśród pań tytuł mistrzowski zdobyła Rosjanka Polina Artiukh przed Polką Amelią Potejko i Estonką Romi Safin.

Wśród żeglarzy w klasie DN-Junior mistrzem Europy został Szwed Eddie Klemets. Tytuł wicemistrza zdobył Estończyk Joosep Laus, a na trzecim stopniu podium stanął jego rodak Keith Luur. W kategorii kobiet miejsca na podium zajęły kolejno: Sara Piasecka i Zuzanna Rybicka z Polski oraz Łotyszka Rüta Eistzteike.

W kategorii Ice-Optimist wystartowało aż 20 zawodników z polskich klubów oraz 11 Estończyków. Mistrzem Europy został 11-letni Estończyk Georg Paomees. Wicemistrzem został Mateusz Gigielewicz, a trzecie miejsce zajął Kacper Worek – obaj Polacy. Natomiast wśród dziewcząt tytuł mistrzyni Europy wywalczyła 11-latka, Polka Amelia Potejko. Z tytułem wicemistrzyni Europy zakończyła rywalizację Rosjanka Polina Artiukh, a trzecie miejsce przypadło również 11-letniej Polce, Magdalenie Skoronog.

Komisji sędziowskiej przewodniczył Stanisław Macur. Regaty organizowało Stowarzyszenie Flota Polska DN pod kierownictwem komandora Jerzego Sukowa.