Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Filipa, Pauliny

INFO

7 lipca na Stadionie Miejskim im. Michała Joachimowskiego w Żninie rozegrany został trzeci turniej siatkówki plażowej zaliczany do klasyfikacji Grand Prix Żnina 2018. Zagrało 13 par ze Żnina, Trzemeszna, Gniezna, Mogilna, Janowca Wielkopolskiego, Poznania, Złotnik, Sarbinowa i Gąbina.

 

fot. Finał walki o zwycięstwo w mikstach zapowiada się niezwykle interesująco.
Dwie pierwsze pary – Wiktorię Mikołajczak i Macieja Owczarzaka oraz Hannę Pioterek i Szymona Wójcika – w klasyfikacji dzieli zaledwie 1 punkt.


W turnieju mikstów rywalizowało siedem duetów. Pomimo, że zabrakło trzech czołowych z pierwszego turnieju, stworzyły one znakomite widowisko, wiele z pojedynków rozstrzygało się w samej końcówce. Grały one systemem brazylijskim jednego seta do 21 punktów, a od półfinałów do dwóch wygranych setów do 15 punktów. W pierwszym półfinale Justyna Bąk-Duszyńska i Marcin Duszyński (Trzemeszno) ulegli parze Wiktoria Mikołajczak / Maciej Owczarzak (Poznań) 1:2 (15:13, 12:15, 15:17), natomiast w drugim Agata Szpringer i Robert Salamon (Żnin / Złotniki) przegrali z dwukrotnymi zdobywcami GP Żnina (2013 i 2015) Hanną Pioterek i Szymonem Wójcikiem (Sarbinowo / Gąbin) 0:2 (4:15, 4:15).


Trzecie miejsce wywalczyła para z Trzemeszna, która w „małym finale” pokonała Szpringer i Salamona 2:1 (15:8, 14:16, 16:14). Zwycięzcami sobotnich zmagań okazali się Mikołajczak i Owczarzak, wygrywając w finale z parą Pioterek / Wójcik 2:1 (12:15, 15:11, 15:6). Duet z Poznania został też nowym liderem klasyfikacji generalnej, ale swych najgroźniejszych rywali w walce o końcowy triumf wyprzedza o zaledwie 1 punkt. Jeśli Hania i Szymon marzą o zdobyciu trzeci raz Grand Prix Żnina w kategorii mikstów, w ostatnim turnieju (1 września) muszą zająć wyższe miejsce niż obecni liderzy. Przy ewentualnej równej liczbie punktów na koniec sezonu o wyższej pozycji decydować będzie wyższe miejsce w turnieju finałowym.


Wśród pań, podobnie jak w pierwszych zawodach, zagrało sześć par. Podzielono je na dwie grupy, gdzie grały systemem każdy z każdym jednego seta do 21. Po dwie najlepsze ekipy uzyskiwały awans do półfinałów, natomiast pary z miejsc trzecich zmierzyły się w spotkaniu o piątą pozycję. Od półfinałów walka toczyła się już do dwóch wygranych setów do 15 punktów.


W grupie A z kompletem zwycięstw najlepsze były zwyciężczynie pierwszego turnieju Julia Stablewska i Klaudia Lisiecka (Trzemeszno), natomiast w grupie B zwyciężyły Nikola Żeglarska i Justyna Bąk-Duszyńska (Żnin / Trzemeszno). W pierwszym meczu półfinałowym żnińska para Monika Polaszewska / Natalia Boińska uległa 0:2 (6:15, 3:15) Stablewskiej i Lisieckiej, a w drugim Żeglarska i Bąk-Duszyńska pokonały Agatę Szpringer i Hannę Pioterek 2:0 (16:14, 15:10).

fot. Julia Stablewska z Trzemeszna wraz z Moniką Łuczak walczyła w dniach 3-4 lipca w Iławie w półfinale mistrzostw Polski kadetek.
Zajęła tam piąte miejsce (do finałów wchodziły cztery najlepsze pary).
Brak awansu powetować może sobie już niebawem w Żninie, jeśli wspólnie z Klaudią Lisiecką zdobędzie Grand Prix w kategorii kobiet.


Mecz o piąte miejsce zakończył się wygraną pary z Gniezna Sylwia Woźniak / Katarzyna Mielczarek 2:0 (15:12, 15:6) nad Martyną Romel i Julią Boińską (Żnin). Trzecią lokatę, po wygranej 2:0 nad Polaszewską i Boińską wywalczyły Szpringer i Pioterek. Drugie turniejowe zwycięstwo w tegorocznej edycji zanotowały Julia Stablewska / Klaudia Lisiecka, które pokonały 2:0 (15:10, 15:2) Nikolę Żeglarską i Justynę Bąk-Duszyńską. Tym samym nastoletnie zawodniczki z Trzemeszna, które w tym roku dotarły do półfinału mistrzostw Polski kadetek, są bardzo blisko triumfu w końcowej klasyfikacji. Przewodzą jej bowiem z kompletem punktów i aż 12-punktową przewagą nad Szpringer i Pioterek. Do pełni szczęścia brakuje im jeszcze jednej wygranej, ale może też zdarzyć się tak, że wygrywać nie będą musiały, bo w rywalizacji pań są duże przetasowania i do zwycięstwa wystarczyć może drugie bądź trzecie miejsce w kolejnym turnieju.

fot. Po dwóch sezonach przerwy do walki na piasku wróciły Agata Szpringer i Hanna Pioterek.
Na półmetku rywalizacji zajmują drugie miejsce i chociaż strata do liderek jest duża, na pewno nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.


W trakcie zawodów uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku lodami, które ufundowało Frigo Logistics. Mecze sędziowali Jakub Szary i Maciej Drzewiecki. Sędzią technicznym był Michał Krzyżaniak, a obsługę techniczną zapewnił Arkadiusz Wójciak. Patronat prasowy nad Grand Prix Żnina 2018 sprawują Radio Żnin FM oraz Goniec Pałucki.


Czwarty turniej zaplanowano na 4 sierpnia. Zagrają w nim pary męskie i kobiece. Finał sezonu, po którym nastąpi wręczenie pucharów i nagród odbędzie się 1 września br.


Tekst i fot. Michał Krzyżaniak


Klasyfikacja generalna par kobiecych po dwóch turniejach:
1. Julia Stablewska / Klaudia Lisiecka (Trzemeszno) - 50
2. Agata Szpringer / Hanna Pioterek    (Żnin / Sarbinowo) - 38
3. Monika Polaszewska / Natalia Boińska (Żnin) - 34
4. Martyna Romel / Julia Boińska (Żnin) - 30
5. Nikola Żeglarska / Justyna Bąk-Duszyńska (Żnin / Trzemeszno) - 22
  Klaudia Czaplińska / Kamila Piątek (Poznań) - 22
7. Justyna Bąk-Duszyńska / Katarzyna Jusiak (Trzemeszno / Gniezno) - 20
8. Sylwia Woźniak / Katarzyna Mielczarek (Gniezno) - 16

Klasyfikacja generalna mikstów po dwóch turniejach:
1. Wiktoria Mikołajczak / Maciej Owczarzak (Poznań) - 41
2. Hanna Pioterek / Szymon Wójcik (Sarbinowo / Gąbin) - 40
3. Justyna Bąk-Duszyńska / Marcin Duszyński (Trzemeszno) - 33
4. Agata Szpringer / Robert Salamon (Żnin / Złotniki) - 28
5. Marta Januszewska / Paweł Stysiał (Toruń / Gniewkowo) - 25
6. Weronika Majewska / Maciej Karolczyk (Ciechocinek / Świecie) - 22
7. Monika Kozianowska / Dominik Zieliński (Toruń / Gniewkowo) - 20
8. Jagoda Dych / Tomasz Kurkiewicz (Chełmno) - 16
9. Nikola Żeglarska / Robert Krynicki (Żnin) - 16
10. Monika Łuczak / Artur Zawadzki (Mogilno) - 16
11. Julia Nogalska / Michał Matyła (Chełmno) - 13
12. Natalia Walendowska / Piotr Walendowski (Janowiec Wielkopolski) - 13
13. Anna Syrowska / Bartłomiej Madej (Chełmno) - 10
14. Sandra Gołębiewska / Kacper Bobrowski (Świecie / Bydgoszcz) - 10
15. Natalia Antkowiak / Maciej Wawrzynek    (Poznań) - 10
16. Magdalena Brzykcy / Mateusz Walicki (Chomętowo / Sadlno) - 7

Cytat dnia

Nie ma większej radości,

niż nie mieć powodu do smutku.

Nie ma większego bogactwa,

niż zadowolenia z tego

co się ma.

 

Patronat medialny

Co? Gdzie? Kiedy? Na Pałukach

 

AUTOPROMOCJA