Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Klaudii, Kajetana

INFO
AUTOPROMOCJA

Jakub Jasiurkowski z Bożejewiczek jest lokalnym serowarem. Dzięki pracy swojej babci i mamy zainteresował się produkcją sera.

fot. archiwum Jakuba JasiurkowskiegoSłów kilka o serowarze z Pałuk

Nazywam się Jakub Jasiurkowski. Jestem lokalnym serowarem na Pałukach. Mieszkam w Bożejewiczkach na ul. Rolnej 23. W 2016 roku ukończyłem Technikum Rolnicze przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Gąsawie. Z moim tatą Kryspianem prowadzimy rodzinne gospodarstwo rolne. Zajmujemy się głównie hodowlą krów, a z ich mleka produkuję ser.

Skąd wziął się  pomysł na rozpoczęcie produkcji sera?
 
Pomysł na produkcję sera wywiązał się z rodzinnej tradycji. Moja babcia Wiktoria, a później mama Grażyna robiły domowy twaróg. Ja również chciałem spróbować czy mi to wyjdzie. Zacząłem od produkcji sera żółtego. Bardzo dużo czytałem na ten temat, oglądałem filmy w Internecie i zacząłem jeździć na szkolenia.

Jaki ser Pan produkuje?

Obecnie produkuje ser żółty dojrzewający, świeży podpuszczkowy, twaróg, twarożki oraz serki topione. Stosuję naturalny konserwant jakim jest sól. Można zamówić u mnie także masło lub mleko niepasteryzowane. Aby kupić ser zachęcam do wysyłania wiadomości z zamówieniem lub odwiedzenia mnie w Bożejewiczkach. Oferuje również dowóz na terenie Żnina.

Na czym produkcja polega?

Produkcja sera polega na podgrzaniu mleka, dodaniu podpuszczki i bakterii. W zależności od rodzaju sera ten proces wygląda trochę inaczej. Kiedy mleko skrzepnie powstaje gęstwa serowa, którą trzeba pokroić, wymieszać i przepłukać. Gdy skrzep jest gotowy przekładam go do form. Następnie w formach trafia pod prasę, gdzie odciska się resztę serwatki. Kolejnym etapem jest kąpiel solna, podczas której sery nabierają smaku i trafiają do dojrzewalni na minimum 6 tygodni.

Osobiście skosztowaliśmy specjałów Pana Jakuba podczas tegorocznych Pałuckich Targów Rolnych. Musimy przyznać, że zna się na rzeczy.

Cytat dnia

AUTOPROMOCJA