Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Leona, Ludomira

INFO

Jakub Jasiurkowski z Bożejewiczek jest lokalnym serowarem. Dzięki pracy swojej babci i mamy zainteresował się produkcją sera.

fot. archiwum Jakuba JasiurkowskiegoSłów kilka o serowarze z Pałuk

Nazywam się Jakub Jasiurkowski. Jestem lokalnym serowarem na Pałukach. Mieszkam w Bożejewiczkach na ul. Rolnej 23. W 2016 roku ukończyłem Technikum Rolnicze przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Gąsawie. Z moim tatą Kryspianem prowadzimy rodzinne gospodarstwo rolne. Zajmujemy się głównie hodowlą krów, a z ich mleka produkuję ser.

Skąd wziął się  pomysł na rozpoczęcie produkcji sera?
 
Pomysł na produkcję sera wywiązał się z rodzinnej tradycji. Moja babcia Wiktoria, a później mama Grażyna robiły domowy twaróg. Ja również chciałem spróbować czy mi to wyjdzie. Zacząłem od produkcji sera żółtego. Bardzo dużo czytałem na ten temat, oglądałem filmy w Internecie i zacząłem jeździć na szkolenia.

Jaki ser Pan produkuje?

Obecnie produkuje ser żółty dojrzewający, świeży podpuszczkowy, twaróg, twarożki oraz serki topione. Stosuję naturalny konserwant jakim jest sól. Można zamówić u mnie także masło lub mleko niepasteryzowane. Aby kupić ser zachęcam do wysyłania wiadomości z zamówieniem lub odwiedzenia mnie w Bożejewiczkach. Oferuje również dowóz na terenie Żnina.

Na czym produkcja polega?

Produkcja sera polega na podgrzaniu mleka, dodaniu podpuszczki i bakterii. W zależności od rodzaju sera ten proces wygląda trochę inaczej. Kiedy mleko skrzepnie powstaje gęstwa serowa, którą trzeba pokroić, wymieszać i przepłukać. Gdy skrzep jest gotowy przekładam go do form. Następnie w formach trafia pod prasę, gdzie odciska się resztę serwatki. Kolejnym etapem jest kąpiel solna, podczas której sery nabierają smaku i trafiają do dojrzewalni na minimum 6 tygodni.

Osobiście skosztowaliśmy specjałów Pana Jakuba podczas tegorocznych Pałuckich Targów Rolnych. Musimy przyznać, że zna się na rzeczy.

Cytat dnia

Im mniej człowiek wie, tym łatwiej mu żyć.

Wiedza daje wolność, ale unieszczęśliwia.

 

PATRONAT MEDIALNY

Patronat medialny

AUTOPROMOCJA