Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Ireny, Jana

INFO

 „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” realizowane w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. Zgodnie z ogłoszeniem Prezesa ARiMR, w dniach 5 listopada – 4 grudnia 2018 odbędzie się nabór wniosków o przyznanie tego typu pomocy.

www.freeimages.com / Griszka Niewiadomski


Operacja realizowana przez rolnika ma mieć na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Zakres kosztów kwalifikowalnych określony został w rozporządzeniu. Producent trzody chlewnej może ubiegać się o dofinansowanie na:

- ogrodzenie chlewni wraz z terenem koniecznym do realizacji obsługi świń;
- utworzenie lub zmodernizowanie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej;
- zakup urządzeń do dezynfekcji, w szczególności takich jak bramy, kurtyny lub tunele;
- przebudowę/remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie rolnym w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne.

Pomoc w ramach tego instrumentu udzielana jest w formie refundacji części poniesionych i udokumentowanych kosztów kwalifikowalnych, podobnie jak to ma miejsce w innych popularnych programach, m. in. „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Maksymalna kwota pomocy wynosi 100 000 zł, przy czym nie może przekraczać 80% kosztów kwalifikowalnych.

Z tego działania może skorzystać rolnik, który jest posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na której prowadzi chów lub hodowlę nie mniej niż 50 świń. W przypadku osób fizycznych wnioskodawca musi być pełnoletni oraz posiadać  obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej co najmniej od dnia złożenia wniosku. O pomoc mogą ubiegać się również osoby prawne, spółki osobowe oraz wspólnicy spółki cywilnej.

O kolejności przysługiwania pomocy decydować będzie suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie dwóch kryteriów wyboru. Pierwsze dotyczy liczby świń w stadzie i tutaj można uzyskać od 2 do 6 punktów. Dodatkowo premiowane będą operacje dotyczące budowy lub modernizacji zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, za realizację tego rodzaju inwestycji rolnik otrzyma 2 punkty. Minimalna liczba punktów pozwalająca na rozpatrzenie wniosku wynosi 2.

Wszelkie materiały dotyczące pomocy dostępnej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamieszczane są na stronie internetowej www.arimr.gov.pl. Szczegółowe informacje można uzyskać także w punktach informacyjnych ARiMR. Wszystkich zainteresowanych rolników z województwa Kujawsko-Pomorskiego zapraszamy również na konsultacje, które odbędą się 09.11.2018 r. w Oddziale Regionalnym ARiMR w Toruniu. W dniu spotkania pracownicy Biura Wsparcia Inwestycyjnego udzielać będą informacji dotyczących zasad przyznawania pomocy, sposobu wypełniania wniosku oraz wymaganych załączników. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie uczestnictwa w spotkaniu konsultacyjnym na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 07.11.2018 r.

Cytat dnia

Czas na kino

AUTOPROMOCJA