Imieniny: Romana, Ryszarda

INFO
OGŁOSZENIE

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego to pieszy, rowerzysta i motorowerzysta. Zbliża się  jesień,  która z  uwagi na wydłużoną  porę nocną  jest okresem gdzie właśnie oni są  najbardziej narażeni na  udział w zdarzeniu drogowym szczególnie poza obszarem zabudowanym. Często poruszają się w słabo widocznych dla innych kierujących ubraniach.

fot. KPP w Żninie


Łabiszyńscy policjanci napotkali w terenie pieszych uczestników ruchu drogowego, którzy poruszali się nie posiadając żadnych elementów  odblaskowych. Wyjątkowo  osoby  nie otrzymały od policjantów mandatów, po pouczeniu dostali  kamizelki odblaskowe.  Działania ukierunkowane były również na rowerzystów i innych użytkowników „dwóch kółek”. W trakcie kontroli cykliści  byli  informowani  jak ważną rolę dla bezpieczeństwa pełnią wszelkie elementy odblaskowe.

Przypominamy, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Mł. asp. Wioleta Burzych, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Żninie

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

AUTOPROMOCJA