Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Augustyna, Juliana

INFO
AUTOPROMOCJA

Wczoraj na przejściu dla pieszych w Żninie przy skrzyżowaniu ulicy Aliantów z Kościuszki i Szpitalną doszło do kolizji. 79-letni motorowerzysta najechał na osobę nadzorującą bezpieczne przejście przez jezdnię.

fot. KPP w Żninie


Wczoraj, 10 marca 2020 roku około godz. 14.00 dyżurny żnińskiej komendy Policji został powiadomiony o potrąceniu pieszej, do którego doszło w Żninie na ul. Szpitalnej. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci ogniwa ruchu drogowego.

Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 79-letni mieszkaniec gminy Żnin, który kierował motorowerem, najechał na kobietę, która zajmuje się bezpiecznym przeprowadzaniem pieszych przez drogę krajową nr 5. Do uderzenia doszło, gdy „Agata” schodziła z pasów. Piesza została przewieziona do szpitala. Na szczęście nie odniosła poważniejszych obrażeń.

79-latek, który przyczynił się do kolizji został ukarany mandatem i punktami karnymi.

Przypominamy, że nie tylko policjanci są uprawnieni do dawania poleceń i sygnałów na drodze. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze:

1) policjant;

2) żołnierz Żandarmerii Wojskowej lub wojskowego organu porządkowego, zabezpieczający przemarsz lub przejazd kolumny wojskowej albo w razie akcji związanej z ratowaniem życia lub mienia;

3) funkcjonariusz Straży Granicznej;

3a) inspektor Inspekcji Transportu Drogowego;

3b) umundurowany funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej;

3c) strażnik gminny (miejski);

4) pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym;

5) osoba działająca w imieniu zarządcy drogi lub osoba wykonująca roboty na drodze na zlecenie lub za zgodą zarządcy drogi;

6) osoba nadzorująca bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię, w wyznaczonym miejscu;

7) kierujący autobusem szkolnym w miejscach postoju związanych z wsiadaniem lub wysiadaniem dzieci;

7a) ratownik górski podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;

8) strażnik leśny lub funkcjonariusz Straży Parku – na terenie odpowiednio lasu lub parku narodowego;

9) strażak Państwowej Straży Pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;

10) członek ochotniczej straży pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej;

11) funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ochranianych osób, obiektów i urządzeń;

12) pilot podczas wykonywania czynności związanych z pilotowaniem przejazdu pojazdu nienormatywnego.

Wszystkie wyżej wymienione osoby mogą przystąpić do realizowania czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym po odbyciu przeszkolenia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Z przepisów ustawy wynika, że muszą być łatwo rozpoznawalne i widoczne z dostatecznej odległości zarówno w dzień, jak i w nocy. Powinny być wyposażone w tarczę do zatrzymywania pojazdów oraz ubranie z elementami odblaskowymi i napisem „KIEROWANIE RUCHEM” lub „STOP”.

Polecenia i sygnały dawane przez wymienione powyżej osoby są wiążące dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno dla pieszych, jak i kierujących. Niezastosowanie się do nich jest wykroczeniem z art. 92§1 kodeksu wykroczeń.

źródło: KPP w Żninie

Cytat dnia

AUTOPROMOCJA