Imieniny: Romana, Ryszarda

INFO
OGŁOSZENIE

Jak co roku nad rzeką Noteć w Lubostroniu mieszkańcy wsi i okolicznych miejscowości witali lato w Pałacu Lubostroń. W ten szczególny czas, jak legendy głoszą, kiedy noc jest najkrótszą w roku panny wiją wianki, a mężczyźni wybierają wśród nich swoje żony.

fot. Małgorzata Brzykca

Klimat świętojańskiej tradycji doskonale oddaje Noc świętojańska zorganizowana nad rzeką Noteć, przy Pałacu. W tym roku na gości czekało ognisko, śpiew i taniec w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" oraz Teatru Tańca "Gest". Odtańczono wspólnie poloneza, panie i panowie skakali przez ognisko, co miało oczyszczać oraz chronić przed wszelakim złem i nieszczęściem. Wybierano również najpiękniejszy wianek.

fot. Małgorzata Brzykca

Jak podają różne źródła wiążące się z Nocą Kupały zwyczaje i obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Rozpalano ogniska, w których palono zioła. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. I w ten sposób świętowana jest Noc kupały w Pałacu Lubostroń.

 

 

 

AUTOPROMOCJA