Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

INFO

W miniony piątek w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie odbył się wyjątkowy wernisaż Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych dzieł Salvadora Dali „Salvador Dali. Biblijne Przesłanie”.

 


Prezentowane dzieła sztuki można oglądać po raz pierwszy w Polsce. Jest to 80 prac o tematyce religijnej, pozostałe 20 dzieł stanowią inne zagadnienia. Wśród kolekcji są m.in. litografie, rzeźby, medale czy serigrafie na jedwabiu.

Posiadaczami prac Salvadora Dali słynnego artysty XX wieku, przedstawiciela surrealizmu jest gruzińska rodzina Kesauri. Podczas otwarcia obecni byli Aleksandr Kesuari, Wasilij Kesauari i Liza  Kesuari, a także Latsabidze Besika, prezes stowarzyszenia diaspory gruzińskiej w Polsce.

Inicjatorem wystawy był Wacław Górny, właściciel firmy Inter-Vax ze Żnina. Dzięki jego znajomościom z rodziną Kesauri, które zapoczątkowały te wydarzenie, można przez niespełna trzy miesiące podziwiać dzieła Dalego.
Podczas inauguracji wystawy  Wacław Górny, Krystyna Patyk-dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej i Halina Rosiak- wiceburmistrz Żnina otrzymali podarunek w postaci dzieł Salvadora Dali. Była to forma podziękowania od gruzińskiej rodziny.

Jedną z imponujących prac Dalego jest gobelin przedstawiający nagą Galę patrzącą na morze, która w dalszej odległości zmienia się w twarz Abrahama Lincolna. Innym prezentowanym dziełem jest platynowa płaskorzeźba „Ostatnia wieczerza”. Ekspozycja jest zbiorem wyjątkowych arcydzieł świadczącym o niezwykłym talencie artystycznym Salvadora Dali.

Wystawę można zwiedzać do 25 czerwca w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Zapraszamy wszystkich do oglądania dzieł sztuki Salvadora Dali. Salvador Dali pierwszy raz w Polsce i to właśnie w Żninie, tego nie można przegapić!

 

tekst i foto: Magdalena Kaczmarek

Cytat dnia

AUTOPROMOCJA