Czyste niebo

-2°C

Żnin

Czyste niebo

Wilgotność: 79%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg 0°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Pochmurno 2°C -2°C

Imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

INFO

W Muzeum Ziemi Pałuckiej przybliżono postać katalońskiego architekta Antonio Gaudiego w ramach Żnińskiej Akademii Sztuki.

fot. Magdalena Kaczmarek

O niezwykłym artyście secesyjnym, patronie architektów opowiedziała Katarzyna Barbara Rodziewicz dziennikarka niezależna, autorka tomików poezji, kustosz  Dworu Marzeń z Izbą Admiralską Józefa Unruga w Sielcu. Podczas spotkania przedstawiono historię życiu Antonio Gaudiego i jego ważne dzieła.

Za dzieło życia uważa się Sagrada Familię, nad której projektem pracował 40 lat. Inne dzieła to m.in. Park Güell z wyjątkowo długą ławką, Casa Batllo' czy Casa Mila'. Budowle Antonio Gaudiego cechują m.in. łuki paraboliczne, linie faliste, kolorowe mozaiki, różnorodność form, motywy przyrody. Artysta inspiruje nie tylko innych architektów,inżynierów ale także muzyków, krawców, kaletników, jubilerów czy projektantów armatury sanitarnej.

W 1926 roku Antonio Gaudi zmarł w skutek odniesionych obrażeń, jakie doznał w wyniku potrącenia przez  tramwaj, wracając z budowy Sagrady Familii. Zgodnie z wolą spoczął w jej krypcie.
2002 rok ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Gaudiego, w 150 lat po urodzeniu Gaudiego.

fot. Magdalena Kaczmarek


Na koniec spotkania Katarzyna Barbara Rodziewicz została zaskoczona miłym podarunkiem, jakim były fotografie Józefa Unruga i statku s/m Sobieski Gdynia z 1939 r. Pamiątki, które wzbogacą muzeum z Izbą Admiralską w Sielcu przekazała Elżbieta Hoffmann.


Magdalena Kaczmarek

Cytat dnia

AUTOPROMOCJA