Pochmurno

21°C

Żnin

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 16 Lip 2018

    Thunderstorms 27°C 15°C

  • 17 Lip 2018

    Scattered Thunderstorms 21°C 16°C

Imieniny: Eustachego, Marii

INFO

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie gościła w swych progach polskiego alpinistę, himalaistę Aleksandra Lwowa. Spotkanie te odbyło się w ramach Klubu Podróżnika i Dyskusyjnego Klubu Książki , które działają w książnicy. Głównym powodem spotkania z alpinistą było aktualne wydarzenie, próba zdobycia K2 zimą, która jeszcze nikomu się nie udała.

fot. Magdalena Kaczmarek


Aleksander Lwow opowiedział o najważniejszych przeżyciach 45-letniego sportowego chodzenia po górach. Przełomowym wydarzeniem w alpinistycznym życiu było wzięcie udziału w zimowej wyprawie 1979/80 na Mount Everest, do której zaprosił go Andrzej Zawada. Wyprawa zakończyła się sukcesem, pierwszy raz zdobyto szczyt zimą.
Tego wieczoru można było m.in usłyszeć jak w 1988 z Maciejem Berbeką podjął próbę zdobycia Broad Peak zimą, którą wspomina jako jedną z najcięższych wypraw. Aleksander Lwow przypomniał także o ludziach gór, często już nieżyjących.

fot. Magdalena Kaczmarek

Jedną z takich osób była Wanda Rutkiewicz- pierwsza polka na Mount Everest i pierwsza kobieta na K2, nazywana przez męskie grono alpinistów „babcią”. Na spotkaniu zaproszony gość odniósł się także do wydarzeń z Nanga Parbat, jakimi żyje ostatnio cały świat.

Opowieści urozmaicone były wyświetlanymi licznie zdjęciami oraz zabawnymi anegdotami. Przybyła licznie publiczność z zaciekawieniem i podziwem słuchała historii alpinisty i himalaisty. Na koniec istniała możliwość dyskusji, otrzymania autografu czy zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Lada dzień ma być dostępna najnowsza książka Aleksandra Lwowa „Zdążyć znaczy przeżyć  Ćwierć wieku później”. Zachęcamy do nabycia i lektury!

Cytat dnia

AUTOPROMOCJA

NIEDZIELE WOLNE OD HANDLU

 sprawdź kiedy możesz zrobić zakupy

kolor czerwony- niedziele wolne od handlu